Przejdź do menu Przejdź do treści

Dlaczego warto ćwiczyć?

Panta rei. Parafrazując słynne powiedzenie Heraklita z Efezu można powiedzieć, że życie jest ruchem. No tak, skoro życie jest ruchem to dlaczego tak bardzo lubimy wygodny fotel i ciepłe kapcie? Dlaczego najczęściej używanymi mięśniami stają się mięśnie kciuka? Człowiek powstał wiele tysięcy lat temu i przez całe swe gatunkowe życie musiał walczyć o przetrwanie fizyczne. Potrzebne mu były: siła, szybkość, zwinność, wytrzymałość. Dziś dzięki swemu rozumowi człowiek stworzył maszyny, które za niego pracują, wybudował domy, w których mieszka, wymyślił samochód przenoszący go z miejsca na miejsce i wreszcie telewizor, i komputer, przed którym zasiada na parę godzin dziennie. W sensie biologicznym jest to jednak ten sam człowiek, który przed wiekami gonił z maczugą za mamutem. By żyć, musi wypełniać podstawowe prawo natury, jakim jest ruch. Gdzie kończy się ruch, zaczyna się śmierć. Dalszy postęp cywilizacji, nauki, kultury i techniki może rozwiązać wiele problemów. Może nawet całkowicie uwolnić człowieka od pracy fizycznej i doprowadzić do perfekcji system ochrony przed niesprzyjającymi warunkami zewnętrznymi. Jednak natury nie da się oszukać! Ruchu i wysiłku fizycznego, które są warunkiem zdrowia, życia i rozwoju, nie można niczym zastąpić! Człowiek musi sam, rozumiejąc potrzeby swego organizmu, zatroszczyć się o to, by nie ulegać degradacji, tak organizować swe życie, by ruch i ćwiczenia fizyczne były stałym jego elementem.

Naukowcy są zgodni co do faktu, że człowiek może żyć 120 lat. Dlaczego jednak większość ludzi umiera długo przed ukończeniem tego wieku wykorzystując przeciętnie nie więcej niż 70% tych szans? Składa się na to kilka przyczyn. Część z nich jest od człowieka niezależna, część natomiast zależy wyłącznie od jego postawy. Różne obserwacje i badania dowodzą, że na zdrowie mają wpływ takie czynniki jak:

  • środowisko – około 20%
  • uwarunkowania genetyczne – około 15%
  • medycyna kliniczna i poziom opieki zdrowotnej – około 10%
  • styl życia – około 53%

Istnieje szereg dowodów pozytywnego wpływu ćwiczeń fizycznych na zdrowie. Badania naukowe potwierdzają, że sprawność fizyczna przyczynia się do wydłużenia i podniesienia jakości życia bardziej niż jakikolwiek inny czynnik. Umiarkowany wysiłek fizyczny redukuje stres oraz ryzyko wysokiego ciśnienia tętniczego, chorób serca, raka odbytnicy, otyłości, osteoporozy i depresji. Nie ma schorzenia, które zakazuje ruchu, natomiast pewne jest, że żaden lek nie zastąpi ruchu.

Tak więc Studencie goniony przez życie, czy też goniący za życiem – ZASTANÓW SIĘ :)

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3