Historia Centrum WFiS

Studium Wychowania Fizycznego i Sportu utworzono w 1952 roku jako samodzielną jednostkę międzywydziałową. Obowiązkowymi zajęciami wychowania fizycznego objęto studentów dwóch pierwszych lat studiów. Zajęcia prowadzone były najpierw w wynajmowanych obiektach sportowych, a od 1967 w własnej sali gimnastycznej w gmachu Uczelni. Pierwszym kierownikiem Studium był mgr Marian Jaworski. Pełnił tę funkcję do końca lat 60-tych. Kolejnymi kierownikami byli: mgr Genowefa Lichoń, mgr Witold Trytko, mgr Zofia Banasik-Henzel, mgr Jerzy Kotowski, mgr Stefan Sowa, mgr Roman Patalong. W latach 2011-2016 kierownikiem była dr Gabriela Karkoszka. Od dniu 1 września 2016 Studium WFiS zmieniło nazwę na Centrum WFiS. Obecnie funkcję kierownika pełni mgr Eugeniusz Bronder.

Koniec lat 70-tych przyniósł ogromną poprawę bazy sportowej. W 1981 roku oddano do użytku nowy budynek („C”) przeznaczony wyłącznie do prowadzenia zajęć wychowania fizycznego i rozgrywek sportowych. W budynku mieści się 25-cio metrowa pływalnia wraz z sauną, hala sportowa o wymiarach 20x40m, mała sala do gimnastyki korekcyjnej, szatnie, pomieszczenia dla pracowników Studium i Klubu Uczelnianego AZS.

W październiku 2016 Studium zostało przemianowane na Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu.

Obiekty sportowe, w ramach rozgrywek Akademickich Mistrzostw Polski i Akademickich Mistrzostw Śląska, często goszczą studentów innych uczelni.