Przejdź do menu Przejdź do treści

Wykład rektorski Prezesa Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego

W ramach cyklu wykładów rektorskich w dniu 23 marca 2017 r. w Auli CNTI odbył się wykład otwarty pt. "Resolution jako narzędzie wsparcia stabilności finansowej". Gościem specjalnym, na zaproszenie JM Rektora dr. hab. Roberta Tomanka, prof. UE, był Prezes Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego Zdzisław Sokal. W murach uniwersytetu powitał go Prorektor ds. Edukacji i Internacjonalizacji prof. dr hab. Sławomir Smyczek.

Podczas wykładu Prezes podkreślał złożoność systemu finansowego. "To jest inny świat, świat, który - wydaje się - powinien być bezpieczniejszy. Wszyscy widzimy jednak, że dzisiejsze uwarunkowania makroekonomiczne są dosyć skomplikowane (…). Ostatnie dwudziestolecie to okres gwałtownych zmian na rynkach światowych" – mówił.

W czasie wykładu Prezes przytoczył m.in. przykład polityki finansowej Stanów Zjednoczonych, gdzie nowy ład polityczny jest katalizatorem ważnych zmian ekonomicznych. Zachęcając uczestników wykładu do interakcji, stawiał pytania: "W którym kierunku zmiany te będą zmierzać? Czy Stany Zjednoczone będą dalej hegemonem, czy też przegrają konkurencję o prymat światowy z Chinami?".

Poruszył także temat Polski, która znajduje się w szczególnym położeniu geograficznym i historycznym. Tym ważniejsze jest, że polska polityka gospodarcza jest od lat powodem do dumy. Przytoczył przy tym słowa Prezesa Banku Centralnego Japonii: "Polityka monetarna Polski, to jest jedna z najlepszych polityk we współczesnym świecie".

Stawiając pytanie: "Co będzie działo się z polityką finansową i czy elementy polityki makroekonomicznej oraz monetarnej wystarczą do tego, żeby nastąpił wzrost gospodarczy na poziomie zadawalającym?", kontynuował: "By odpowiedzieć na to pytanie, należy zastanowić się, czy sektor bankowy w Polsce jest sektorem bezpiecznym i stabilnym, czy istnieją instytucje, które gwarantują jego bezpieczeństwo".

Zasadniczą część wykładu prezes Sokal rozpoczął od rozszyfrowania terminu "resolution" jako narzędzia wsparcia stabilizacji finansowej, przymusowej upadłości czy też przymusowej restrukturyzacji niewypłacalnych banków. Zaprezentował przy tym nową, rolę jaką spełnia obecnie Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który obok tradycyjnych zadań gwarantowania depozytów realizuje obecnie nowe, szczególnie wymagające zadania na rzecz stabilności systemu finansowego. Szeroko omówione zostały przy tej okazji indywidualne i grupowe plany restrukturyzacji banków, ich przesłanki i instrumenty. Szczególną uwagę zwrócił na to, że "podstawowym narzędziem w procesie restrukturyzacji jest upadłość, a podstawowym kryterium uruchomienia procedury - interes publiczny". Wielokrotnie podkreślał także znaczenie kontroli: "dobry sektor finansowy wymaga dobrego, silnego nadzoru finansowego" – mówił. Prezes BFG zwrócił uwagę na to, jak dużym wyzwaniem jest wprowadzenie nowych rozwiązań, które przyczynią się do wzrostu efektywności działań podejmowanych wobec zagrożonych upadłością banków. W sposób szczegółowy odniósł się do wskaźnika MREL określającego minimalny wymóg funduszy własnych i kwalifikowalnych zobowiązań.

Po zakończeniu wykładu Prezes Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego odpowiedział na zadane przez słuchaczy pytania. Dotyczyły one między innymi zgodności polskich rozwiązań w zakresie "resolution" z europejską koncepcją "unii bankowej", obaw o uznaniowość uruchamiania procedury wobec poszczególnych banków nie chroniącą ostatecznie przed wykorzystaniem środków publicznych, wydolność BFG jako instytucji, której przyszło realizować całkowicie nowe zadania. W dyskusji poruszono również kwestię rozważanego umiejscowienia nadzoru bankowego w NBP.

Na zakończenie spotkania Prezes wpisał się do Księgi Pamiątkowej Uniwersytetu Ekonomicznego.

W wykładzie udział wzięła szeroko rozumiana społeczność akademicka oraz uczniowie szkół średnich i słuchacze Uniwersytetu Ekonomicznego Trzeciego Wieku.

Wykład rektorski

fot. Biuro Komunikacji Marketingowej

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3