Finał Regionalnego Konkursu Wiedzy Ekonomicznej

1 marca 2017 r. w auli Wydziału Biznesu, Finansów i Administracji w Rybniku odbył się finał Regionalnego Konkursu Wiedzy Ekonomicznej "Start do własnego biznesu". W finale laureaci pierwszego etapu zaprezentowali przed jury i zgromadzoną publicznością autorskie koncepcje biznesowe.

W dniu 1 marca w auli Wydziału Biznesu, Finansów i Administracji w Rybniku odbył się finał Regionalnego Konkursu Wiedzy Ekonomicznej „Start do własnego biznesu”. W finale konkursu dwuosobowe drużyny z 6 szkół prezentowały swoje koncepcje biznesowe.

Przypomnijmy, że do finału zakwalifikowali się uczniowie, którzy w teście - w pierwszym etapie zorganizowanym w szkołach ponadgimnazjalnych z Rybnika, Jastrzębia-Zdroju, Wodzisławia, Czerwionki-Leszczyn, Żor (1 lutego) - zdobyli największą liczbę punktów. Każda ze szkół wyłoniła dwie dwuosobowe drużyny.

Jury konkursowe złożone z kierownictwa: Wydziału Biznesu, Finansów i Administracji, Powiatowego Urzędu Pracy, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz jednostek biznesowych – fundatorów nagród, tj. Tenneco Automotive Polska Sp. z o.o., PREVAC Sp. z o.o. oraz Perfekt Sp. z o.o., a także Izby Przemysłowo-Handlowej Rybnickiego Okręgu Przemysłowego, oraz przedstawicielki Urzędu Skarbowego w Rybniku, oceniało nie tylko oryginalność i realność pomysłu, ale również jakość przygotowanej prezentacji, umiejętność autoprezentacji oraz argumentowania i przekonywania słuchaczy o słuszności swojego pomysłu.

Po kilkuminutowej prezentacji uczniowie odpowiadali na pytania konkursowe, dotyczące m.in. przygotowanego biznesplanu i wniosku o dofinansowanie. Zmaganiom konkursowym przyglądali się również prof. dr hab. Sławomir Smyczek - Prorektor ds. Edukacji i Internacjonalizacji UE Katowice oraz Prezydent Miasta Rybnika – Pan Piotr Kuczera.

Goście wręczyli finalistom certyfikaty udziału w przedsięwzięciu. Zgodnie z werdyktem jury laureatami konkursu zostali:

• I miejsce: Agnieszka Pytlik i Robert Grymel z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Oskara Langego w Wodzisławiu Śląskim, prezentacja - "VIRTUAL chord",
  • II miejsce: Agnieszka Bojar i Oskar Wasilewski z Zespołu Szkół Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju, prezentacja - "GREEN CLEAN Agnieszka Bojar",
  • III miejsce: Kamila Krause i Angelika Staszek z Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku, prezentacja - Salon Masażu i Rehabilitacji "Moc dotyku".

Każdy ze zwycięzców otrzymał atrakcyjną nagrodę, tj. I miejsce – laptopy, II miejsce – tablety oraz III miejsce – smartfony.

Uczestnicy konkursu prezentowali interesujące i oryginalne pomysły, które niejednokrotnie stanowiły spójne koncepcje biznesowe nadające się już teraz do praktycznego wykorzystania. Jury konkursowe podkreślało wyjątkowe umiejętności prezentacji, argumentacji i przekonywania do swoich rozwiązań wykazywane przez niektórych uczniów. Członkowie jury zwracali szczególną uwagę na wysoką jakość i poziom merytoryczny przygotowanego materiału oraz duże zaangażowanie i zapał młodych ludzi. Należy również wspomnieć o wykładach organizowanych przez WBFiA pomiędzy I a II etapem konkursu. Celem takich spotkań było jak najlepsze przygotowanie młodzieży do finału. Wspólna organizacja konkursu przez tak liczne i zróżnicowane grono instytucji i jednostek biznesowych sprzyjała pobudzeniu atmosfery współpracy. Już teraz współorganizatorzy składali deklaracje organizacji podobnych przedsięwzięć w przyszłości. Nie można również pominąć zaangażowania i roli mediów w rozpowszechnianiu informacji na temat wydarzenia istotnego dla stymulowania i promowania aktywności gospodarczej wśród młodzieży.

Zobacz galerię zdjęć

O wydarzeniu w mediach: [1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]