Wizyty uczniów z ukraińskich szkół

W tym i ubiegłym tygodniu gościliśmy grupy kandydatów na studia z ukraińskich szkół średnich. Łącznie w tym roku naszą uczelnię zwiedziło już ponad 100 uczniów ze Wschodu. Wizyty Ukraińców są efektem spotkań bezpośrednich przedstawicieli Biura Komunikacji i Relacji Międzynarodowych w ukraińskich szkołach w ramach działalności promocyjnej na Wschodzie.

Zarówno w środę 13 kwietnia, jak i wtorek 19 kwietnia przyszli studenci oraz ich rodzice poznali ofertę dydaktyczną Uniwersytetu, zwiedzili kampus główny, domy studenckie w Ligocie oraz spotkali się z polskimi i zagranicznymi studentami. Goście mieli także okazję zobaczyć Katowice. Zwiedzili m.in. strefę kultury oraz katowicki rynek. Mamy nadzieję, że kandydaci już wkrótce dołączą do naszej społeczności akademickiej.

Pozyskiwanie studentów zagranicznych zarówno ze Wschodu (głównie na studia w j. polskim), jak i pozostałej części świata (na studia w j. angielskim) wpisuje się w strategię Uczelni i jest częścią działań zwiększających jej umiędzynarodowienie. Uniwersytet prowadzi intensywną kampanię marketingową w Internecie, mającą na celu kreowanie pozytywnego wizerunku uczelni za granicą. Prowadzimy strony na Facebooku (w j. angielskim) oraz w rosyjskojęzycznym odpowiedniku Facebooka – VK (VKontake), a także komunikujemy się z odbiorcami na Twitterze. Przygotowany został także przewodnik w formie wideo-bloga, prowadzony przez naszego studenta z Ukrainy. Zachęcamy do śledzenia wszystkich blogów: www.ue.katowice.pl/en/media/blogs.

Według danych opublikowanych w Newsletterze "Study in Poland" /Czas internacjonalizacji/ obecnie w Polsce studiuje 57 119 studentów zagranicznych ze 157 krajów. Wzrost powyżej 20% polskie uczelnie zanotowały już drugi rok z rzędu. Studenci z zagranicy stanowią aktualnie 4,1% ogółu studentów w naszym kraju (osiem lat temu było to zaledwie 0,6%).

Jak podano w newsletterze, wzrost liczby studentów zagranicznych w Polsce spowodowany jest głównie bezprecedensowym napływem studentów z Ukrainy. Według najnowszych danych GUS, w tym roku akademickim studiuje ich w naszym kraju już 30 589 - czyli o 7 197 więcej niż rok temu. Stanowią oni już ponad 53% ogółu studentów zagranicznych w Polsce. Znaczny przyrost ich liczby spowodowany jest m.in. konsekwentną, dziesięcioletnią strategiczną obecnością marketingową i promocyjną polskich uczelni na tym rynku.

Zapraszamy do współpracy z Biurem Komunikacji i Relacji Międzynarodowych, które koordynuje międzynarodowe działania promocyjne Uniwersytetu.