Rejestracja na Konferencję Narodowego Kongresu Nauki

Rozpoczęła się rejestracja uczestników Konferencji Programowej Narodowego Kongresu Nauki: "Ścieżki kariery akademickiej i rozwój młodej kadry naukowej", która odbędzie się 26 i 27 stycznia 2017 r. w Katowicach.

logo nknFormularz zgłoszeniowy i program można znaleźć na stronie Narodowego Kongresu Nauki oraz na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Będzie to czwarta z zaplanowanych dziewięciu konferencji programowych mających na celu przedyskutowanie wszystkich ważnych aspektów funkcjonowania polskiej nauki i szkolnictwa wyższego przed zaplanowanym na wrzesień 2017 Narodowym Kongresem Nauki, na którym przygotowana zostanie nowa konstytucja dla polskiej nauki.

Konferencja powinna cieszyć się dużym zainteresowaniem doktorantów i młodej kadry akademickiej. Szczególnie dużo uwago uczestnicy poświęcą bowiem doktoratowi, tematami dyskusji będą między innymi koncepcja "dużego doktoratu", studia doktoranckie i kariera po doktoracie. Powróci temat habilitacji, z pytaniem czy to przeszkoda czy pomoc w karierze naukowej. Podczas katowickiej konferencji polskie praktyki w dziedzinie przebiegu kariery młodej kadry naukowej porównane zostaną z praktykami w najważniejszych europejskich kulturach akademickich.

Wśród zaproszonych gości będzie między innymi prof. Lauritz B. Holm-Nielsen Prezydent EuroScience, Dyrektor Wykonawczy Chińsko –Duńskiego Centrum Edukacji i Badań były przewodniczący Stowarzyszenia Uniwersytetów Krajów Nordyckich.

Omawiane będą również: system uprawnień do nadawania stopni naukowych, dydaktyczna ścieżka kariery akademickiej, interdyscyplinarność ścieżek kariery, kariera naukowa na uczelniach artystycznych, kwestie etyczne w nauce, konkursy i kryteria awansu kadry akademickiej.

W dyskusji o karierze akademickiej nie mogło zabraknąć kwestii finansowych; wynagrodzeń i bezpieczeństwa socjalnego kadry naukowej. Podjęta tez zostanie dyskusja nad wprowadzeniem stanu spoczynku zamiast emerytury, jako ostatniego etapu kariery akademickiej.

Gospodarzem konferencji będzie Uniwersytet Śląski, 26 stycznia obrady odbywać się będą w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, a 27 stycznia na Wydziale Prawa i Administracji UŚ.

Konferencja będzie transmitowana na żywo na stronie nkn.gov.pl.