Nasi absolwenci zawalczą o Koronę Maratonów Polskich

Absolwenci naszej Uczelni zamierzają zdobyć Koronę Maratonów Polskich. Jakub i Piotr rozpoczęli swoją biegową batalię już w niedzielę 30 kwietnia pierwszym maratonem w Krakowie. Piotr dystans 42,195 km pokona na wózku inwalidzkim, na którym porusza się na co dzień ze względu na artrogrypozę, czyli obecność wrodzonych, wielostawowych przykurczów w stawach. Pomoże mu w tym Jakub. Pobiegną wspólnie tworząc FODA Tandem Team.

– Obaj możemy zdobywać medale i pokazywać, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w realizowaniu swoich sportowych marzeń. – mówi Jakub, który swoją biegową pasją zaraził Piotra.

Razem można o wiele więcej

Jakub Krupa i Piotr Borgulat mają po 27 lat, obaj ukończyli studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, obaj wybrali się też do Franciszkańskiego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego (FODA) w Panewnikach, gdzie poznali się 4. lata temu. Jakub zaczął biegać 1, 5 roku później, bo – jak sam mówi – potrzebował wyzwania, a potem kolejnych. W swoje przedsięwzięcia biegowe zaangażował Piotrka, który ze względu na swoją chorobę, na którą cierpi od dziecka, porusza się na wózku elektrycznym. Mają już za sobą PKO Silesia Półmaraton w 2015 r. oraz PKO Silesia Maraton w 2016 r. Mają, bo oba biegi ukończył także Piotrek. – Jako że apetyt rośnie w miarę jedzenia, podejmujemy kolejne wyzwanie. Czas na koronę maratonów Polski. – mówią zgodnie Piotr i Jakub.

210,975 km. Taki dystans łącznie pokona FODA Tandem Team w ramach 5 maratonów. Pierwszy już w niedzielę 30 kwietnia w Krakowie, następne we Wrocławiu, Warszawie i Poznaniu. Pokonają je w roku 2017, ostatni maraton – w Dębnie – w 2018. W ramach przygotowań Jakub w marcu wystartował już w XIV. Krakowskim Półmaratonie Marzanny. Osiągnął czas brutto: 02:07:26, netto: 02:03:53, miejsce: 1950-Open, 376-M18. Ale nie czas jest najważniejszy. Liczy się idea, chęć pokazania, że razem można o wiele więcej.

4674 i 4736 na początek – trzymamy kciuki!

Takie są numery startowe FODA Tandem Team przyznane przez organizatorów pierwszego z pięciu maratonów. Trzymać kciuki za Piotra i Jakuba będzie można już w niedzielę podczas 16. PZU Cracovia Maratonu. Piotr wystartuje z numerem: 4674, Jakub z numerem: 4736.

Jacy są na co dzień?

Jakub to fan mody męskiej, historii i muzyki. Uwielbia czytać książki biograficzne, a ostatnio także kucharskie. Przyjechał na Śląsk z małopolskiego Żabna i już się tutaj zadomowił. Piotrek – dla odmiany – to rodowity katowiczanin. Interesuje się sportem, pozostając zawsze najwierniejszym fanem GieKSy.

Przedsięwzięcie absolwentów patronatem honorowym objął rektor dr hab. Robert Tomanek, prof. UE.