Nasi pracownicy w Społecznej Radzie Gospodarczej

W poniedziałek 19 grudnia 2016 r. w Katowicach odbyło się inauguracyjne posiedzenie Społecznej Rady Gospodarczej. Radę, w skład której wchodzą także rektor dr hab. Robert Tomanek, prof. UE oraz dr hab. Jan Wojtyła, prof. UE, powołał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Rada ma za zadanie wypracować jak najlepsze propozycje służące rozwojowi gospodarki regionu w ramach rządowego "Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" oraz "Porozumienia na rzecz zintegrowanej polityki rozwoju województwa śląskiego".

Do zadań Rady należeć będzie: współpraca i wymiana informacji ze środowiskami, których reprezentanci zasiadają w Radzie; opiniowanie bieżącej sytuacji gospodarczej w województwie śląskim; dokonywanie oceny zagrożeń związanych z rozwojem gospodarczym; przedstawianie sposobów rozwiązywania problemów gospodarczych w województwie śląskim; przedstawianie, z własnej inicjatywy lub na wniosek, stanowiska w sprawach związanych z sytuacją gospodarczą i społeczną województwa. Rada ma ponadto integrować regionalne środowiska samorządowe, gospodarcze i naukowe oraz wspierać działania na rzecz zwiększania konkurencyjności przedsiębiorstw działających w województwie śląskim – tak w kraju, jak i za granicą.

– "Chcemy być pomocni dla samorządów, biznesu, przy zachowaniu godności pracy, by poczucie obywateli było w pełni satysfakcjonujące" – podkreślił wojewoda Jarosław Wieczorek. Mówił też, że społeczna Rada Gospodarcza jest gremium otwartym. – "Z upływem czasu będzie jeszcze silniejsza".

Pełny skład Społecznej Rady Gospodarczej wojewoda śląski podał podczas briefingu prasowego. Jej członkami są: Roman Borecki z Instytutu Badawczo-Wdrożeniowego Maszyn sp. z o.o. w Olsztynie, dr inż. Mariusz Chudzicki z Politechniki Częstochowskiej, dr Tomasz Heryszek z Uniwersytetu Śląskiego, wiceprezes Zarządu ds. Handlowych Węglokoks SA, Dominik Kolorz, przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność, dr Ferdynand Morski, dyrektor Biura Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, prof. dr hab. nauk med. Władysław Pierzchała z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. nadzw. Dr hab. Barbara Piontek z Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, dr hab. Robert Tomanek, prof. UE, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Bogdan Traczyk, prezes Zarządu Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju Sp. z o.o. w Gliwicach, dr hab. Jan Wojtyła, prof. UE z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Przewodniczącym tego dziesięcioosobowego gremium został prof. Jan Wojtyła.

Fot. A. Hanusiak / Śląski Urząd Wojewódzki