Zapraszamy na jubileuszową wystawę

Serdecznie zapraszamy na Jubileuszową Wystawę "Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach w historii Miasta". Wystawa w ramach obchodów Jubileuszu 80-lecia UE Katowice prezentowana będzie na katowickim rynku przez miesiąc - do 14 lipca.


 

14 czerwca o godz. 10:30 na Placu Kwiatowym w Katowicach nastąpiło oficjalne otwarcie wystawy fotograficznej "Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach w historii Miasta", organizowanej przy współudziale Miasta Katowice. W otwarciu wystawy wzięli udział m.in. prezydent Katowic oraz władze i przedstawiciele Uczelni.

Otwarciu towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Silesianie" oraz szczudlarze rozdający cukierki mieszkańcom Katowic.

Wystawa przeciągnęła sporą widownię, w tym naszych pracowników i studentów.

Obchodzony w roku akademickim 2016/2017 Jubileusz 80-lecia istnienia Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach był swoistym pretekstem do stworzenia wystawy przybliżającej bogate życie Uczelni mieszkańcom Miasta Katowice.

Założeniem wystawy jest ukazanie tematów bliskich Uniwersytetowi, jego dynamicznej historii, jak również codziennego życia w Mieście, z którym jest nierozerwalnie związany. Wystawa ukazuje to, jak różnorodny jest Uniwersytet i jak wrastał w krajobraz Miasta. Ekspozycja prezentuje najważniejsze wydarzenia oraz ludzi, którym Uczelnia zawdzięcza swoje istnienie, aktualny kształt. Wystawa to innymi słowy 80 lat tradycji przeplatającej się z nowoczesnością i innowacją, będących także cechami współczesnych Katowic. Zdjęcia pokazują infrastrukturę Uczelni, jak również sylwetki pracowników, absolwentów oraz studentów. Obrazują ich życie w kampusie oraz pasje, które wspiera Uniwersytet Ekonomiczny Katowicach, jak i Katowice - Miasto, które umożliwia ich stały rozwój.

Wybrane fotografie są nośnikiem emocji i wartości przyświecających Uczelni, tworzących jej tożsamość. Wystawa z jednej strony pokazuje rzeczywistość, z drugiej zachęca do refleksji nad tym, co się zmieniło - życiowe realia zarówno Uniwersytetu, jak i Miasta. Ten sam obraz może być odmiennie interpretowany przez różne osoby, wywołując inne skojarzenia, konotacje. Wystawa została utworzona z archiwalnych i współczesnych fotografii.

Autorki Krystyna Gniewek i Anna Gniady skupiły się na szukaniu kontrastów bądź analogii nawet w pozornie bardzo odległych tematach, tworząc czasem zaskakujące połączenia. Widz ma możliwość zinterpretowania ich na własny sposób, tworząc własne historie. To od widza zależy, jak to zrobi.

Wystawa została zrealizowana przy wsparciu Miasta Katowice i będzie otwarta dla wszystkich chętnych do 14 lipca 2017 r.

Media o wystawie:

Zobacz galerię zdjęć