Podusmowanie wykładu rektorskiego Prezesa UOKIK

W środę 16 listopada br. o godz. 13.30 w Auli Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych odbył się wykład Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – Pana Marka Niechciała pt. "Co konsumentowi po konkurencji? Działania Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów chroniące rynek i jego uczestników". Prelegent został powitany przez JM Rektora dr hab. Roberta Tomanka, prof. UE. Wykładu z zainteresowaniem słuchali studenci oraz pracownicy Uniwersytetu.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów to centralny organ administracji państwowej, który odpowiada bezpośrednio przed Prezesem Rady Ministrów. Powoływany jest przez niego spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru. Co więcej, do kompetencji Prezesa UOKiK należy kształtowanie polityki antymonopolowej oraz polityki ochrony konsumentów.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zajmuje się zbiorowym systemem ochrony konsumentów, dlatego też warto wspomnieć, że w ubiegłym roku wydano aż 140 decyzji chroniących konsumentów.

Co ciekawsze, prelegent opowiadał o pomocy publicznej dla studentów, którzy chcą założyć firmę, a także zachęcał Ekonomistów do pracy w urzędzie, gdzie jednego dnia można zmierzyć się z rynkiem mleczarskim i górnictwem. Ponadto, pan Marek Niechciał odpowiadał na pytania dot. rynku farmaceutycznego, ubera, frankowiczów itd. Uczestnicy wykładu mieli okazję przekonać się, jak wiedza teoretyczna na temat rynku i konkurencji przekłada się na wiedzę praktyczną.

Wydarzenie poprzedziło uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.