Porozumienie o współpracy z Muzeum Śląskim

W czwartek 21 lipca o godz. 11.00 Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach i Muzeum Śląskie podpisali porozumienie o współpracy. Podpisy na dokumencie złożyli: ze strony Muzeum Śląskiego dyrektor Alicja Knast oraz Jolanta Grabalska, Główna Księgowa, ze strony Uniwersytetu Rektor prof. dr hab. Leszek Żabiński.

Porozumienie o współpracy zostało zawarte w celu wykorzystania dorobku naukowego, edukacyjnego i eksperckiego Uniwersytetu oraz potencjału edukacyjnego, kulturalno-naukowego i doświadczeń profesjonalnych, a także roli kulturotwórczej i społecznej Muzeum, dla dalszych wspólnie podejmowanych działań, służących realizacji misji i programów rozwojowych obu instytucji.

Strony zadeklarowały wspólne ustalanie obszarów badań z dziedziny nauk ekonomicznych i pokrewnych dyscyplin humanistycznych rozwijanych na Uniwersytecie, których wyniki są ważne dla Muzeum i związanych z nim sektorów. Ponadto instytucje będą realizowały wspólnie projekty badawczo-rozwojowe, uzgadniały tematy prac naukowo-badawczych, dyplomowych (magisterskich), zgłaszanych przez Muzeum, będących przedmiotem ich zainteresowania.

"Muzeum Śląskie jest unikalną w skali Europy instytucją muzealną, której funkcjonowanie a także sposób zarządzania nie mają odpowiedników. Ważne jest dla nas nie tylko dzielenie się doświadczeniami z zarządzania instytucją kultury, ale również odpowiadanie na wyzwania, jakie stawia przed nami dynamicznie rozwijający się region, naturalnie wyzwalający potrzebę działania interdyscyplinarnego"– mówiła Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego.

"Poprzez szkolenia, praktyki i staże najbardziej zyskają nasi studenci, a poprzez studia podyplomowe, doktoranckie i dedykowane szkolenia specjalistyczne pracownicy Muzeum Śląskiego. Płaszczyzn współdziałania jest jednak bardzo dużo” – mówił prof. Leszek Żabiński. "Jesteśmy dumni zarówno z sąsiedztwa, jak i z partnerstwa z Muzeum Śląskim" – dodał.

Współpraca Muzeum Śląskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego ma także umożliwić unowocześnianie procesów dydaktycznych i programów kształcenia na Uniwersytecie, wzajemne prezentowanie i promowanie osiągnięć obu stron, jak również współudział we wspólnych przedsięwzięciach promocyjnych, w tym międzynarodowych. Porozumienie zawarto na okres 5 lat.

***
Muzeum Śląskie, zrodzone z potrzeby mieszkańców i odważnych decyzji, stało się najważniejszym ośrodkiem kultury w regionie, niezwykle istotnym miejscem życia społecznego na Śląsku oraz znaczącym głosem na mapie kulturalnej Polski. To miejsce, w którym najważniejsze jest gromadzenie dziedzictwa, prowadzenie działalności wystawienniczej, ale także inicjowanie i moderowanie debat o regionie, działań edukacyjnych, spektakli, festiwali czy pokazów filmowych. Usytuowane na terenie związanym niegdyś z górnictwem przypomina także o roli przemysłu w regionie, zmieniając kopalnię węgla w unikatową kopalnię kultury, w której bogate i różnorodne kolekcje udostępniane są 14 metrów pod powierzchnią terenu.

Zachęcamy do odwiedzania Muzeum. Szczegóły na: www.muzeumslaskie.pl.

Porozumienie o współpracy z Muzeum Śląskim

Fot. Rafał Wyrwich / Muzeum Śląskie