Spotkanie z Panią Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego

W poniedziałek 29 czerwca 2015 r. w Auli CNTI odbyło się spotkanie z Panią Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. dr hab. Leną Kolarską-Bobińską. Podczas spotkania z udziałem rektorów uczelni śląskich i przedstawicieli środowiska akademickiego poruszana była problematyka przyszłości polskiej nauki i szkolnictwa wyższego, w tym finansowania.

Uczestników spotkania powitał JM Rektor prof. Leszek Żabiński, dziękując Pani Minister za możliwość spotkania. Prof. Lena Kolarska-Bobińska rozpoczynając, przypomniała, że spotkanie odbywa się w jednej z najstarszych uczelni na Śląsku. We wstępie zaznaczyła potrzebę dyskusji nad innowacyjnością oraz wdrażaniem, poprawą i rozwojem już rozpoczętych działań MNiSW.

Następnie przedstawiła propozycje rozwiązań usprawniających szkolnictwo wyższe i naukę w Polsce, nad którymi warto się wspólnie wraz z uczelniami zastanowić. Mówiła m.in. o stabilizacji systemu finansowania uczelni oraz nowej wizji awansu zawodowego naukowców. Zmiany miałyby dotyczyć również studiów doktoranckich, które powinny być objęte systemem ocen i ewaluacji, zabezpieczającym przed kreowaniem nadmiernej liczby doktorantów.

Podczas spotkania pojawił się także wątek proporcji czasu pracy dydaktycznej i naukowej, szczególnie wśród młodych naukowców. Pani Minister przypomniała jednak, że jest to w dużej mierze kwestia autonomiczna uczelni.

Po wystąpieniu szefowej MNiSW przyszedł czas na pytania. Wśród głosów przedstawicieli środowiska akademickiego znalazły się prośby o szczegóły dotyczące finansowania ubiegania się o akredytacje międzynarodowe przez uczelnie, o którym w przemówieniu wspomniała Pani Minister. Pytano także m.in. o system oceniania jednostek i naukowców oraz o funkcjonowanie systemu informacji o nauce POL-on.

Głos zabrali także studenci z Ukrainy i Białorusi, którzy pytali o wsparcie dla studentów ze Wschodu. Odpowiadając szefowa MNiSW mówiła o wprowadzonej w tym roku możliwości pracy do roku po zakończeniu studiów bez problemu wizowego oraz o Programie Umiędzynarodowienia Szkolnictwa Wyższego, ogłoszonego w zeszłym tygodniu przez ministerstwo.

Na koniec, w podziękowaniu za spotkanie, przewodniczący Parlamentu Studenckiego wręczył Pani Minister uczelnianą bluzę.

Spotkanie poprzedzone było konferencją prasową.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia.