"Szczupła transformacja produkcji" - autorski warsztat NKL Dialog

21 listopada br. ośmiu członków Naukowego Koła Logistyki DIALOG, działającego przy Katedrze Logistyki Ekonomicznej, uczestniczyło w Dniu Logistyka organizowanym w Technikum Ekonomicznym ZSE im. O. Langego w Chorzowie. Przez kilka godzin prowadzili zajęcia dla czterech klas o profilu logistycznym, promując także Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

W ramach wizyty w szkole poprowadzono trzy tury warsztatów "Szczupła transformacja produkcji" dla klas II-IV oraz prelekcję "Działalność przedsiębiorstw z perspektywy logistyka" dla klasy I. Zajęcia studentów spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli.

Prelekcję "Działalność przedsiębiorstw z perspektywy logistyka" przygotowały Klaudia Kulińska i Aleksandra Bieleń. Skupiły się na logistycznych aspektach funkcjonowania przedsiębiorstw w zakresie zaopatrzenia, produkcji i dystrybucji.

Autorski warsztat symulacyjny "Szczupła transformacja produkcji" został przygotowany przez zespół w składzie: Jakub Knauer, Adam Jędrzejczyk, Izabela Preś, Damian Popek, Karolina Spojda, Magdalena Szwagrzyk. W praktyczny, obrazowy sposób konfrontuje zasady tradycyjnej produkcji masowej oraz szczupłej produkcji metodą przepływu jednej sztuki (one piece flow lean manufacturing).

Uczestnicy warsztatu wcielają się w role pracowników fabryki krzeseł. W pierwszym etapie skupieni zostają w wydziałach produkcyjnych przetwarzających w partiach: Wydziałach Szkicowania, Wycinania, Formowania, Malowania i Zszywania. Fabryka zatrudnia także pracowników Wydziału Planowania Produkcji oraz Działu Transportu Wewnętrznego. Symulacja pomaga zidentyfikować szereg problemów i źródeł marnotrawstwa tkwiących w zasadach tradycyjnej produkcji masowej.

W drugim etapie przeprowadzona zostaje transformacja fabryki w myśl zasad szczupłej produkcji. Rezygnuje się z wydziałów produkcyjnych oraz produkcji w partiach - zamiast tego uczestnicy organizują się w gniazda produkcyjne, przetwarzające wg zasady przepływu jednej sztuki. Symulacja obrazuje szereg zalet rozwiązania: poprawę jakości, elastyczność produkcji, wyższą produktywność, uproszczenie transportu wewnętrznego, uwolnienie powierzchni fabrycznej, poprawę morale, zmniejszenie kosztów zapasów oraz brak nadprodukcji.

Zapraszamy na strony NKL Dialog: www.facebook.com/NKLDialog, www.nkl.ue.katowice.pl