Przejdź do menu Przejdź do treści

Udział UE Katowice w Europejskim Kongresie Gospodarczym 2016

3 dni debat, ponad 100 sesji tematycznych, 900 ekspertów z całej Europy, 8000 uczestników, European Start-up Days, druga edycja projektu "EEC - Liderzy przyszłości", wiele inspirujących wypowiedzi, komentarzy i wniosków. Tak w skrócie można opisać VIII Europejski Kongres Gospodarczy 2016 (EEC), który odbył się w dniach 18-20 maja. Katowice po raz kolejny stały się stolicą debat i dyskusji na temat gospodarki.

 
W tym najważniejszym wydarzeniu gospodarczym w Europie Centralnej, jednym z największych w całej Europie, niemały udział miał Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, będący Partnerem Instytucjonalnym tegorocznego kongresu.

Panele i spotkania z udziałem ekspertów UE Katowice

Eksperci Uniwersytetu wzięli udział w debatach kongresowych zarówno w charakterze uczestników, jak i panelistów. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielili się ze słuchaczami, brali udział w żywych dyskusjach i formułowali wnioski zmierzające do poprawy sytuacji gospodarczej w Europie.

W czwartek 19 maja sesję "Zarządzanie współczesnymi miastami" moderował prof. UE dr hab. Robert Tomanek, Rektor-elekt, Prorektor ds. Organizacji, Finansów i Rozwoju. W dyskusji podkreślano wielokrotnie rolę mieszkańców w mieście, konieczności konsultacji i dialogu społecznego. Poruszono wątki nowoczesnych technologii, idei Smart City czy zrównoważonej mobilności. Nawiązano także do kwestii bezpieczeństwa i estetyki czy bardziej subiektywnego piękna. Podsumowując sesję prof. Tomanek odniósł się szczególnie do tych ostatnich, kończąc słowami: "To, że w miastach w coraz większym stopniu władze skupiają się na potrzebach mieszkańców i ich bezpieczeństwie oraz na estetyce architektury i dążeniu do transportu zintegrowanego, jest miarą tego, że zbliżamy się do krajów wysoko rozwiniętych".

Ostatniego dnia, 20 maja, w sesjach w roli panelistów, udział wzięli nasi eksperci: JM Rektor prof. zw. dr hab. Leszek Żabiński, prof. dr hab. Eugeniusz Gatnar – Członek Rady Polityki Pieniężnej, kierujący Katedrą Analiz Gospodarczych i Finansowych, prof. UE dr hab. Jan Wojtyła – Katedra Prawa, kierownik Centrum Badawczego Społecznego Dialogu Pracy, prof. zw. dr hab. Krystian Heffner – kierownik Katedry Gospodarki Przestrzennej oraz dr Borys Budka – Katedra Prawa, poseł na Sejm RP, minister sprawiedliwości w 2015 r.

Nasi eksperci włączali się aktywnie w żywe dyskusje. Nie sposób przedstawić wszystkich wypowiedzi, komentarzy i formułowanych wniosków. Oto niektóre z nich:

  • Prof. Żabiński (sesja: Edukacja a zatrudnienie - w Polsce i Europie): "W środowisku akademickim zmiany są nieuchronne", "Zjawisko globalizacji wywołało ruchy, przez które zachodzą stale dynamiczne zmiany na rynku pracy. Dlatego też powinniśmy się na bieżąco przyglądać możliwym scenariuszom rozwoju zawodowego w kraju", "Kraje europejskie muszą konkurować innowacjami, sprawniejszymi procesami produkcyjnymi. To jest ważne, ale rynek musi także odpowiedzieć, czy potrzebuje określonych innowacji".
  • Prof. Gatnar (sesja: Silna i spójna Unia Europejska): "Jak spojrzymy na Europę, to widzimy dwie prędkości rozwoju, Europy Zachodniej i Europy Centralnej", "Polska dwukrotnie przekracza te wskaźniki, które są w strefie euro", "Banki centralne niejako wyręczają decydentów w Europie", "Chroniczny brak popytu w strefie euro jest czymś, co nie pozwala wyjść krajom unii gospodarczej i walutowej z kryzysu".
  • Prof. Wojtyła (sesja: Odczarować Śląsk. Idee dla regionu): "Nie ulega wątpliwości, że przebudowa to pewien proces. Śląsk, który był zaniedbany, wymaga wielu zmian. Dotyczą one układu społecznego i ekonomicznego, który trzeba widzieć w perspektywie krajowej, ale i europejskiej", "Biorąc pod uwagę swobodę przemieszczania się kapitału i ludzi, między wyborami indywidualnymi a oczekiwanymi jest różnica, ale punkt ciężkości jest w układzie ekonomicznym".
  • Prof. Heffner (sesja: Regionalne Strategie zapobiegające depopulacji): "Problem depopulacji pojawił się, gdy pojawiły się szerokie możliwości wyjazdowe z Polski", "Ludzie potrzebują przede wszystkim stabilności".
  • Dr Budka (sesja: Prawo i gospodarka): "Niedawne zmiany w procedurze postępowania cywilnego miały na celu zachęcenie do pozasądowego rozwiązywania niektórych sporów – takiego, jakim przykładowo jest arbitraż gospodarczy. To odciąża system sądowniczy", "Rozwiązywanie sporu sądowego, patrząc z punktu widzenia ponoszenia kosztów, jest relatywnie tańsze poprzez inne rozwiązania niż sądowe".

W pierwszy dzień kongresu, 18 maja, odbyło się także spotkanie przedstawicieli śląskich uczelni i biznesu z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego dr. Jarosławem Gowinem i prezydentem Katowice dr. Marcinem Krupą. Poruszono na nim kierunki działań rządu, ale także kwestie komercjalizacji i reindustrializacji. Otoczenie gospodarcze zwracało uwagę na bariery korzystania z potencjału uczelni, przedstawiciele uczelni z kolei na różnice celów działania biznesu i nauki. Zauważono postęp w zakresie komercjalizacji i współpracy, a po przewidywanym odbiurokratyzowaniu, upatruje się szansy, że te bariery, które występują, znikną. UE Katowice reprezentowali JM Rektor prof. Leszek Żabiński oraz Rektor-elekt prof. Robert Tomanek.

EEC – Liderzy Przyszłości 

Ósma edycja EEC to nie tylko trzy dni debat, sesji, imprez towarzyszących, międzynarodowych for gospodarczych, ale także druga już edycja projektu "EEC - Liderzy przyszłości", którego Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach jest współorganizatorem.

Jego założeniem jest stworzenie przestrzeni włączającej w europejską debatę przyszłych liderów życia gospodarczego i publicznego oraz szersze otwarcie kongresu na ludzi młodych – przedsiębiorczych i aktywnych. Inicjatywa daje możliwość uczestniczenia w Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach w wybranej formie zaangażowania, pod jednym z haseł: dyskusja, uczestnictwo, współpraca, odkrywanie. W ramach "EEC - Liderzy przyszłości" w dniach 19 i 20 maja w auli CNTI ze studentami i absolwentami uczelni z kraju i zagranicy spotkali się ludzie sukcesu, znani inwestorzy, menedżerowie i politycy. Czytaj więcej

Warto zaznaczyć, że w tegorocznym kongresie z 64 wolontariuszy blisko połowa to studenci lub absolwenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Już wkrótce galeria zdjęć z Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Sesja: Zarządzanie współczesnymi miastami, moderuje prof. Robert Tomanek

Sesja: Edukacja a zatrudnienie - w Polsce i Europie, wśród panelistów prof. Leszek Żabiński

Sesja: Edukacja a zatrudnienie - w Polsce i Europie, wśród panelistów prof. Leszek Żabiński

Sesja: Silna i spójna Unia Europejska, wśród panelistów prof. Eugeniusz Gatnar

Sesja: Odczarować Śląsk. Idee dla regionu, wśród panelistów prof. Jan Wojtyła

Sesja: Regionalne Strategie zapobiegające depopulacji, wśród panelistów prof. Krystian Heffner

Sesja: Silna i spójna Unia Europejska, wśród panelistów prof. Eugeniusz Gatnar

Sesja: Prawo i gospodarka, wśród panelistów dr Borys Budka

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3