Wykłady otwarte prof. Leszka Balcerowicza

27 listopada br. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach odbyły się wykłady otwarte prof. Leszka Balcerowicza.

Skoro wśród krajów strefy Euro są takie, które miały problemy gospodarcze, jak i te, które przez nie nie przeszły, oznacza to, że samo Euro ich nie stwarza - mówił prof. Leszek Balcerowicz podczas wykładu rektorskiego pt. "Co dalej z Euro?".

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia.

Za przyczynę tego stanu rzeczy gość uznał nadmierny poziom wydatków bazujących w pierwszej kolejności na kredycie, a następnie także wydatków budżetowych. Oznacza to, że mamy zazwyczaj do czynienia z kryzysem finansowym, który przekłada się na kryzys budżetowy. Boom kredytowy w sektorze nieruchomości lub, bądź oraz, nadmierne wydatki w sektorze publicznym są temu winne w pierwszej kolejności. Czy jednak istnieje jakakolwiek zależność między posługiwaniem się walutą Euro a bezpieczeństwem gospodarki? - pytał prof. Balcerowicz. Jego zdaniem te kraje europejskie, które wpadły w tarapaty stały się ofiarą zbyt łatwego dostępu do pieniądza. To spowodowało bowiem odkładanie w czasie reform. Jednym z teoretycznie możliwych rozwiązań na przyszłość jest przekształcanie strefy Euro w coś na wzór państwa federalnego jakim są Stany Zjednoczone. Ta koncepcja jednak zdaniem prof. Balcerowicza nie jest ani realna ani potrzebna. Potrzebny jest więc większy nacisk na kraje członkowskie, by szły ścieżką reform. Nie ma europejskich rozwiązań dla Francji, Włoch czy Polski - mówił Profesor - jest za to wiele rozwiązań, które te i inne kraje muszą i powinny samodzielnie wdrożyć.

Gość spotkał się także ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku, dla których wygłosił wykład pt. "Polska gospodarka po 1989 roku i jej perspektywy".

Jak zwykle, podczas swoich spotkań w uczelni prof. Balcerowicz nie unikał pytań i dyskusji.