Wyścig GOPgear z metą pod UE Katowice

W piątek 24 lutego br. o godzinie 8:00 z Rudy Śląskiej - Bykowiny wyruszył wyścig różnymi środkami transportu, którego metę zaplanowano przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. W wyścigu wzięło udział dwóch studentów logistyki z Wydziału Zarządzania oraz absolwent Uczelni.

GOPgear, czyli ekipa Fundacji "Napraw Sobie Miasto" testująca transport publiczny, organizuje kolejny wyścig. Tym razem ich celem będzie sprawdzenie dojazdu z dużego osiedla w Rudzie Śląskiej, nieposiadającego bezpośredniego dostępu do połączenia kolejowego. Start zlokalizowany będzie w Rudzie Śląskiej - Bykowinie, meta na Uniwersytecie Ekonomicznym Katowicach. Wśród testowanych opcji znajdą się m.in. autobus przyspieszony, tramwaje, samochód, pociąg z dojazdem rowerem lub tramwajem oraz bezpośrednio rowery: tradycyjny i elektryczny.

Wyścigi różnymi środkami transportu, to jeden ze sposobów działania Fundacji "Napraw Sobie Miasto". To pomysł na zwiększanie zaangażowania społecznego w szeroko rozumianej przestrzeni.  Jak podaje Fundacja, "dzięki temu poprawie ma ulec dialog społeczny między administracją a lokalną społecznością".

Członkowie Fundacji organizując wyścigi GOPgear starają się wejść w skórę przeciętnego mieszkańca i sprawdzać trasy, na których:

• występują realne potrzeby dojazdowe: czyli przykładowo z dużych osiedli do centrów miast,
  • jest możliwość rzeczywistego wyścigu z wykorzystaniem wielu środków transportu, gdzie wynik wcale nie jest taki oczywisty,
  • jest możliwość pokazania względnie prostych i oczywistych możliwości poprawy jakości dojazdu, np. poprzez dodanie tabliczki wskazującej, gdzie znajduje się stacja kolejowa czy uproszczenie przesiadki.

Trasy w ramach wyścigów pokonywane są w godzinach cechujących się największym natężeniem ruchu, tj. w porach porannym lub w popołudniowym szczycie.

Dotychczas zrealizowano wyścigi m.in. na następujących trasach:

1. Dąbrowa Górnicza Gołonóg - Katowice, Wydział Transportu PolŚl (wygrał samochód).
  2. Bytom, rejon ul. Łużyckiej - Katowice Pl. Sejmu Śląskiego (wygrał pociąg).
  3. Katowice Koszutka - Mysłowice (wygrał samochód).
  4. Katowice CINiBA - Ochojec Szpital (wygrał rower).

Uczestnicy wyścigu identyfikują wiele problemów związanych z dojazdem, m.in.: korki, trudności z parkowaniem, niską częstotliwość ruchu pociągów itp. Akcja zatacza coraz szersze kręgi.

"W podsumowaniu dwóch pierwszych wyścigów wziął udział prezes Kolei Śląskich, Wojciech Dinges. Pokazuje to, że problem sprawnej komunikacji miejskiej jest istotny nie tylko dla mieszkańców, ale również organizacji świadczących usługi transportowe." – mówi dr Bartosz Mazur, uczestnik wyścigów GOPgear, absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Wyniki oraz relacja z przejazdu będzie dostępna na stronie GOPgear na Facebooku.