Znamy zwycięzców Wielkiego Testu Wiedzy Ekonomicznej

Telewizja Polska, Narodowy Bank Polski oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach zaprosili Polaków na czwarty Wielki Test Wiedzy Ekonomicznej, który odbył się w poniedziałek 16 lutego. Transmitowany na żywo w programie TVP1 konkurs odbył się równolegle w dwóch miejscach: na uniwersytecie oraz w warszawskim studiu telewizyjnym. Trzecią grupą biorącą udział w zabawie byli internauci.

Łącznie w konkursie wzięło udział 275 tysięcy osób, choć telewidzów, którzy bawili się razem z uczestnikami, było znacznie więcej. W Warszawie Wielki Test Wiedzy Ekonomicznej rozwiązywali znani aktorzy, sportowcy, politycy i dziennikarze, a w Katowicach uczestnicy, którzy zgłosili się do udziału w dniu Testu. Pierwszy z nich przybył na uczelnię już około 4 rano. Zapisy ruszyły o 14:00. Zainteresowanie było ogromne. – Nie spodziewaliśmy się, że pierwsi uczestnicy przyjadą aż tak wcześnie, by zapewnić sobie możliwość udziału – mówi Marek Kiczka, rzecznik Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Decydowała bowiem kolejność zgłoszeń.

Poza wiedzą z zakresu ekonomii czy finansów, liczyły się także refleks oraz pewność w udzielaniu odpowiedzi za pomocą terminala elektronicznego. To właśnie czas zdecydował o podium w Katowicach. Trzej najlepsi uczestnicy popełnili po jednym błędzie na 24 pytania. Najszybszy w udzielaniu odpowiedzi okazał się Wojciech Charewicz, absolwent Politechniki Wrocławskiej. Pozostałe miejsca na podium zajęli studenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach: Piotr Piesik (drugie miejsce) studiujący na kierunku Finanse i Rachunkowość na studiach 2. stopnia oraz Marek Błachut (miejsce trzecie) studiujący na tym samym kierunku na studiach 1. stopnia. Zwycięzcy czek na 30 000 zł wręczyli członek Zarządu Narodowego Banku Polskiego, prof. Eugeniusz Gatnar oraz redaktor naczelny TVP Katowice, Jerzy Nachel.

W Warszawie, spośród aktorów, sportowców, polityków i dziennikarzy, najlepszy po finałowej piątej rundzie okazał się duet ekipy Wiadomości: Arleta Bojke i Michał Siegieda. Zdecydowali się przekazać swoją nagrodę fundacji „Oswoić los”. Czek wręczyli prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Marek Belka oraz prezes Telewizji Polskiej, Juliusz Braun.

W ogólnym rozrachunku, biorąc pod uwagę oba miejsca oraz grupę internautów, najlepiej Test rozwiązano na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Wśród województw najlepiej poradzili sobie mieszkańcy lubuskiego.

Informacje dodatkowe:

W Warszawie Wielki Test Wiedzy Ekonomicznej poprowadzili Maciej Orłoś i Paulina Chylewska. Łączyli się na żywo z Radkiem Brzózką – dziennikarzem i prezenterem TVP, który poprowadził Test w Katowicach. Swoją wiedzę mieli okazję sprawdzić jednocześnie także widzowie przed telewizorami oraz internauci, w tym użytkownicy urządzeń mobilnych.

Konkurs adresowany był do osób pełnoletnich, posiadających pełną zdolność do czynności prawnych, nieposiadających tytułu doktora nauk ekonomicznych i wyższych stopni naukowych w dziedzinie nauk ekonomicznych.

Więcej o Wielkim Teście Wiedzy Ekonomicznej: http://www.wtwe.tvp.pl/

Jak było w Katowicach?

9 kamer, wóz transmisyjny i satelitarny, kilka kilometrów kabli, realizatorzy, kamerzyści, dźwiękowcy. W sumie około 50 osób pracowało od samego rana w poniedziałek 16 lutego, by wieczorem, o 20:25 w auli Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, swoją wiedzę ekonomiczną sprawdzić mogło 116 osób. Wśród uczestników znaleźli się ludzie z całej Polski. Najliczniejszą grupę stanowili studenci i absolwenci uczelni wyższych.

Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć.