Koncert Carmina Burana

Tegoroczne Święto Uczelni celebrowane jest wyjątkowo. W 80. urodziny naszej Alma Mater 200 artystów wykonało dzieło Carla Orffa "Carmina Burana".

 


Koncert Carmina Burana Carla Orffa to akademicki projekt z okazji Jubileuszu 80-lecia Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. 

Pomysłodawcą przedsięwzięcia był chór UE w Katowicach, który zaprosił do wspólnego wykonania dzieła Carla Orffa Akademicki Chór Politechniki Śląskiej, Akademicką Orkiestrę Symfoniczną im. Karola Szymanowskiego, Chór Dziecięcy Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Stanisława Moniuszki w Katowicach oraz solistów: Olgę Ksenicz, Piotra Łykowskiego, Szymona Szymika. Koncert odbędzie się pod dyrygenturą prof. Mirosława Jacka Błaszczyka – dyrektora Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego.

10 stycznia na Akademii Muzycznej w Katowicach ul. Zacisze 3, odbyła się próba generalna w formie zamkniętego koncertu, a 11 stycznia o godz. 19:00 oficjalny koncert z okazji Jubileuszu 80-lecia Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Celem koncertu jest uświetnienie obchodów Jubileuszu 80-lecia Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, skupiając przy tym środowisko akademickie, biznesowe, rządowe, samorządowe oraz społeczne.

W koncercie wzięli udział:

 • Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach,
 • Akademicka Orkiestra Symfoniczna im. Karola Szymanowskiego,
 • Akademicki Chór Politechniki Śląskiej,
 • Chór Dziecięcy Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Stanisława Moniuszki w Katowicach,
 • Soliści:

  • Olga Ksenicz – sopran,
  • Piotr Łykowski – tenor,
  • Szymon Szymik – baryton,

 • Dyrygent koncertu prof. Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrektor Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego.

"Carmina Burana" to nazwa XIII-wiecznego zbioru łacińskich i staroniemieckich anonimowych pieśni i utworów poetyckich, który został odnaleziony w 1803 roku niedaleko Monachium, w bawarskim opactwie benedyktyńskim w Beuern. Na jego podstawie w latach 1935-1936 Carl Orff stworzył kantatę na orkiestrę, chór i głosy solowe, która wraz z "Triumfem Afrodyty" i "Catulli Carmina" weszła w skład tryptyku "Trionfi".

Przejrzystość formalna i niezwykła czytelność, a nawet prostota używanych środków stała się wyznacznikiem języka muzycznego Carla Orffa, który w połączeniu z ogromną melodyczno-rytmiczną inwencją oraz formotwórczą wyobraźnią sprawia, że "Carmina Burana" jest utworem niezwykle efektownym i dlatego wciąż chętnie prezentowanym publiczności.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z sylwetkami artystów.