Z subwencji przeznaczonej na utrzymanie i rozwój potencjału badawczego wyodrębnia się fundusze przeznaczone na:
- realizację zadań badawczych na utrzymanie i rozwój potencjału badawczego, w wysokości nieprzekraczającej kwoty wnioskowanej przez kierowników projektów,
- działania związane z komercjalizacją wyników badań naukowych i prac rozwojowych, polegające na analizie potrzeb rynku, stanu techniki, możliwości oceny patentowej efektów tej działalności oraz opracowaniu projektów komercjalizacji,
- rezerwę, w wysokości 4% z wyodrębnionych środków na zadania badawcze,
- utrzymanie infrastruktury badawczej: łączność komputerowa, zakup czasopism naukowych i specjalistycznych,
- upowszechnianie nauki poprzez organizowanie lub udział w przedsięwzięciach upowszechniających, promujących i popularyzujących osiągnięcia naukowo lub naukowo-techniczne w kraju lub zagranicą, upowszechnianie informacji naukowych i naukowo-technicznych w ramach krajowych lub międzynarodowych konferencji naukowych, promowanie rozwiązań innowacyjnych wykorzystujących wyniki badań naukowych lub prac rozwojowych w ramach, targów ekspozycji, wystaw w kraju lub za granicą,
- zadania związane z zapewnieniem warunków udziału niepełnosprawnych naukowców i uczestników studiów doktoranckich w realizacji badań naukowych i prac rozwojowych.
Kryteria przyznawania środków finansowych na zadania badawcze finansowane z subwencji na utrzymanie i rozwój potencjału badawczego określa Zarządzenie Rektora nr 6/20 z dnia 20 stycznia 2020 roku.
Podstawowym kryterium podziału środków finansowych na zadania jest liczba punktów wypracowana przez członków zespołu badawczego. Punkty ustala prorektor właściwy ds. nauki na podstawie publikacji umieszczonych w systemie Expertus za wskazany przez prorektora właściwego ds. nauki okres poprzedzający rok przyznania środków.
Koszty realizacji zadań badawczych przyznanych z subwencji z roku 2020 przeznaczone na utrzymanie i rozwój potencjału badawczego powinny być rozliczone w 2020 roku.
Po zakończeniu zadania badawczego, kierownicy składają:
- raport merytoryczny z realizacji danego etapu zadania wraz z informacją o stanie wydatkowania środków,
- raport końcowy zawierający ostateczne rezultaty zadania.
Wymagane jest, aby publikacje będące wynikiem projektu były afiliowane wyłącznie w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.
Rezultaty badawcze są oceniane i zatwierdzane przez Komisję Odbioru Prac Naukowo-Badawczych, w dyscyplinie Ekonomia i Finanse oraz Komisję Odbioru Prac Naukowo-Badawczych w dyscyplinie Nauki o Zarządzaniu i Jakości zgodnie z postanowieniami Regulaminu Odbioru Prac Naukowo-Badawczych.
Kierownicy zadań badawczych zobowiązani są do:
- nadzorowania terminowej i zgodnej z zasadami pracy naukowej realizacji zadań badawczych,
- prawidłowego, efektywnego i zgodnego z przeznaczeniem wykorzystywania otrzymanych środków finansowych,
- przestrzegania dyscypliny finansowej,
- złożenia raportu rocznego z działalności statutowej, zawierającego rozliczenie finansowe tej działalności,
UWAGA - środki z subwencji przeznaczonej na trzymanie potencjału badawczego mogą być przeznaczone na realizację zadań bezpośrednio związanych z działalnością naukową. Nie może być z nich finansowana działalność dydaktyczna (np. szkolenia, warsztaty dydaktyczne, podręczniki).