Serwis WWW przyjazny dla osób niepełnosprawnych

Trwają końcowe prace nad dostosowaniem serwisu internetowego naszej Uczelni do potrzeb osób niepełnosprawnych. Aktualnie prowadzone są testy, a wdrożenie zmian zaplanowano na styczeń 2016 roku. Dzięki zmianom niepełnosprawni będą mogli swobodniej korzystać z serwisu.


Uniwersytet w ramach serwisu przygotowuje szereg udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Osoby niedowidzące będą mogły ustalić wielkość czcionki w serwisie. Zostanie ona także ujednolicona na wszystkich stronach. Ponadto zdjęcia w serwisie będą przygotowywane w taki sposób, by osoby niewidome mogły dowiedzieć się, co przedstawiają. Jest to możliwe za pomocą tzw. atrybutów "alt" i "title", którymi opisywane będą poszczególne materiały graficzne. Zdecydowanie największym ułatwieniem dla osób niedowidzących będzie jednak wersja kontrastowa serwisu. Zarówno zmiana wielkości czcionki, jak i wersja kontrastowa, będą dostępne z poziomu głównego paska menu w górze strony.

Na zmianach skorzystają także osoby z ograniczeniem ruchowym, gdyż serwis będzie można w pełni obsłużyć za pomocą klawiatury, bez użycia myszki i odwrotnie. Co istotne, wersja dostosowana dla osób niepełnosprawnych nie będzie osobnym serwisem. Celem działania jest dostosowanie całości istniejącego serwisu, dlatego też będzie obejmowała 100% zawartych w nim treści.

Prace nad dostosowaniem serwisu do potrzeb osób niepełnosprawnych rozpoczęły się w październiku. Prowadzone są przez pracowników Zespołu Informacji i Nowych Mediów w Biurze Promocji i Nowych Mediów. Wcześniej jednak odbył się szereg spotkań w celu ustalenia zakresu prac, m.in. z dr Marią Gorczyńską, Pełnomocnikiem Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych na uniwersytecie. Szczegółowej analizie poddano również istniejące już serwisy, stanowiące przykłady dobrych praktyk.

Dostosowanie serwisu do potrzeb osób niepełnosprawnych jest możliwe dzięki projektowi InterUni - "Wsparcie internacjonalizacji. Wzmacnianie relacji między Uczelnią, kandydatami, studentami, absolwentami i pracownikami przy wykorzystaniu nowych mediów". Projekt, którego koordynatorem jest Magdalena Skowron z Biura Komunikacji i Relacji Międzynarodowych, korzysta z dofinansowania pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich.