Spotkanie Pełnomocników i Pracowników Biur ds. Osób Niepełnosprawnych

12 lutego 2016 r. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach odbyło się kolejne spotkanie Pełnomocników ds. Osób Niepełnosprawnych i pracowników Biur ds. Osób Niepełnosprawnych.

Uczestnikami spotkania byli przedstawiciele największych Uczelni Ekonomicznych w Polsce, tj. Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Akademii Leona Koźmińskiego, Szkoły Głównej Handlowej. W spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele jednostek międzyuczelnianych naszego Uniwersytetu oraz firmy Global BD Trading, którzy przedstawili efekty swojej pracy na rzecz studentów/doktorantów niepełnosprawnych. Jest to już drugie z cyklu spotkanie, pierwsze odbyło się 22 lutego 2015 r. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Tegoroczne spotkanie miało na celu przede wszystkim wymianę informacji, doświadczeń oraz dobrych praktyk dotyczących wsparcia studentów i doktorantów niepełnosprawnych na poszczególnych Uczelniach. Przyczyniło się z pewnością do wzmocnienia współpracy pomiędzy Uczelniami oraz pozwoli na analizę napotkanych problemów i trudności.

Na spotkaniu poruszono wiele istotnych kwestii m.in. możliwość rozdysponowania dotacji z MNiSW na zadania związane z kształceniem studentów i doktorantów niepełnosprawnych na wyjazdy studenckie celem integracji ze środowiskiem akademickim, rolę asystenta studenta/ doktoranta niepełnosprawnego – odpowiedzialność i zakres obowiązków. Zaproponowano podpisanie porozumienia Uczelni Ekonomicznych, co z pewnością przyczyniłoby się do wzmocnienia współpracy i ułatwiłoby podejmowanie działań w zakresie realizacji zadań związanych ze stwarzaniem studentom i doktorantom będącym osobami niepełnosprawnymi warunków do pełnego udziału w procesie kształcenia.

Kolejna edycja spotkania została ustalona na listopad 2016 r. w Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.