Udział w Konferencjach dotyczących kształcenia osób niepełnosprawnych

7-8 listopada 2017r. IV edycja konferencji "Niepełnosprawni na Rynku pracy"

14 listopada 2017r. XI edycja konferencji Pełno(s)prawny Student

Szanowni studenci, doktoranci
Pełnomocnik Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych Dr Maria Gorczyńska wraz z Panią Anitą Kamińską- pracownikiem Centrum Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, w codziennej pracy podejmują działania zmierzające do likwidacji barier edukacyjnych oraz społecznych, które dotyczą osób niepełnosprawnych kształcących się na Naszej Uczelni.
W celu pogłębienia wiedzy i zdobycia nowych doświadczeń, uczestniczą w wielu konferencjach, spotkaniach i wydarzeniach o tematyce niepełnosprawności.

W dniach 7-8 listopada br. były uczestnikami zjazdu Pełnomocników połączonego z IV edycją konferencji "Niepełnosprawni na rynku pracy". Wydarzenie te odbyło się w Łodzi a organizatorami był Uniwersytet Medyczny w Łodzi oraz Fundacja Łódź Akademicka. W czwartej edycji konferencji udział wzięło ponad 100 gości oraz kilkunastu partnerów. Celem konferencji poza prelekcjami i debatami na tematy dotyczące osób z niepełnosprawnościami było również umożliwienie osobom niepełnosprawnym bezpośredniego kontaktu z pracodawcami, by ich szansa na znalezienie odpowiedniej pracy, praktyki czy stażu wzrosła.

Konferencji towarzyszyła również Strefa Doradztwa Zawodowego,  gdzie każdy uczestnik miał możliwość zweryfikować swoje CV i list motywacyjny, poznać najskuteczniejsze metody poszukiwania pracy, a także omówić przebieg rozmowy kwalifikacyjnej.

Tegoroczna edycja była również okazją do zorganizowania Zjazdu Pełnomocników Uczelni Wyższych ds. Osób z Niepełnosprawnościami, podczas którego blisko 20 Pełnomocników z całego kraju podjęło dyskusję w zakresie bieżących tematów legislacyjnych, w szczególności związanych z nowelizacją ustawy prawo w szkolnictwie wyższym oraz możliwości wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami dzięki Ustawie 2.0.

W dniu 14 listopada br. Pani Pełnomocnik Dr Maria Gorczyńska wraz z Anitą Kamińską, reprezentowały Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, w ramach XI edycji Konferencji Pełno(s)prawny Student, która odbyła się w Krakowie. Patronat nad tym wydarzeniem objęło m.in: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Rzecznik Praw Obywatelskich, TVP3 itp.

Tematem przewodnim tej edycji były prace nad nowelizacją ustawy "Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce" w kontekście zapisów dotyczących wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Przedstawiono również stanowisko Komisji ds. Wyrównywania Szans Edukacyjnych, działającej przy KRASP, w sprawie propozycji regulacji dotyczących dotacji MNiSW na wsparcie osób z niepełnosprawnościami.

Warto podkreślić, iż zaprezentowano trzy poziomy "Dobrych Praktyk",które realizują Uczelnie publiczne i niepubliczne w Polsce, w zakresie wsparcia kształcenia osób z niepełnosprawnościami. Uniwersytet Ekonomiczny realizuje już większość działań w ramach III poziom wsparcia ponadstandardowego.

W najbliższym czasie zaprezentujemy Państwu na stronie Centrum Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, szczegółowe działania w ramach poszczególnych poziomów wsparcia, z uwzględnieniem realizacji przez Naszą Uczelnię.