II Metropolitalny Festiwal Chóralny [relacja]

Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach serdecznie dziękuje za udział w II Metropolitalnym Festiwalu Chóralnym. Publiczność dopisała, Kościoły w Katowicach i Tychach były wypełnione słuchaczami po brzegi, czym jesteśmy niezwykle uradowani.

Michał Brożek, dyrygent Chóru oraz Dyrektor artystyczny Festiwalu przekazuje słowa serdecznych podziękowań i wdzięczności.

Szanowni Państwo,

II Metropolitalny Festiwal Chóralny, organizowany przez Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, przeszedł do historii. Niniejsza edycja Festiwalu przybrała charakter międzynarodowy, dzięki udziałowi Chóru Rencontres Musicales en Loire z Saint – Étienne. Polscy i francuscy chórzyści włożyli wiele wysiłku przy bardzo wymagającej partyturze Mszy h-moll Jana Sebastiana Bacha. Sporo godzin musieli spędzić sam na sam z ogromną liczbą nut, jakie pozostawił po sobie wybitny kompozytor epoki baroku. Zatem był to okres wielu wyrzeczeń oraz najwyższej aktywności chórzystów.

W tym miejscu nie można pominąć zespołu organizacyjnego Festiwalu, który w bardzo prężny sposób zorganizował tegoroczną edycję Festiwalu. Przy ich pomocy udało się m.in. pozyskać środki finansowe, które umożliwiły organizację Festiwalu. Pozostała praca zespołu również przebiegała na bardzo wysokim poziomie, co zaowocowało wielką wdzięcznością francuskich gości. Cały podjęty trud oraz jego efekt nastraja bardzo dobrze na przyszłe edycje Festiwalu.

Jako przedstawiciel zespołu organizacyjnego Festiwalu kieruję ogromne podziękowania w stronę sponsorów, w szczególności mecenasa Festiwalu – Firmie Techniki Lakiernicze Sołtysiak Sp. j., a także partnerów i patronów honorowych, którzy w różny sposób przyczynili się do realizacji II Metropolitalnego Festiwalu Chóralnego. Słowa wdzięczności przesyłam również proboszczom Parafii św. Anny w Katowicach-Janowie oraz Parafii św. Marii Magdaleny w Tychach za udostępnienie kościołów i salek przykościelnych oraz duchową pomoc przy organizacji Festiwalu.

Zapraszając Państwa na koncerty Festiwalowe, pokusiłem się o stwierdzenie, że Festiwal umożliwi Państwu w wielu aspektach pogłębić swoją wrażliwość na wartościową sztukę. A artystyczne uniesienia wypływające z przeżyć muzycznych przeniosą Państwa - chociaż na chwilę -  w wymiar na co dzień nieosiągalny. Dzisiaj na spokojnie, już po Festiwalu, mogę śmiało powiedzieć, że te słowa nie były rzucone na wiatr. Koncerty poniosły wykonawców w sferę najwyższych lotów, a emocje jakie wypływały z szeregu dźwięków trafiały za każdym razem do pokładów naszej wrażliwości muzycznej. Gliwicka Orkiestra Kameralna oraz wybitni soliści: Agata Chodorek – sopran, Natalia Łukaszewicz-Charabin – sopran, Piotr Łykowski – kontratenor, Maciej Łykowski – tenor oraz Krzysztof Kotoński – bas, dopięli swoimi umiejętnościami oraz wielką wrażliwością tegoroczną edycję Festiwalu. Dla mnie, dyrygenta festiwalowych koncertów, było to doświadczenie, które z pewnością zapamiętam do końca życia.

Michał Brożek
Dyrektor artystyczny Festiwalu