International Women’s Day Conference in Economics, Finance and Management

7-8 marca 2024 r. odbyła się na naszej uczelni czwarta edycja międzynarodowej konferencji International Women’s Day Conference in Economics, Finance and Management. Prelegenci z trzech różnych kontynentów – Europy, Afryki oraz Ameryki Północnej – mieli niepowtarzalną okazję do interdyscyplinarnej wymiany wiedzy i doświadczeń oraz budowy międzynarodowych sieci współpracy naukowej.

Podobnie jak w latach poprzednich celem konferencji były promocja pluralizmu w nauce, poszukiwanie synergii wynikającej z różnorodności podejmowanych problemów badawczych i wykorzystywanych metod, a także umożliwienie naukowcom i naukowczyniom zaprezentowania swoich wyników badań oraz merytorycznej dyskusji.

Konferencję otworzył Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Otoczeniem, dr hab. Robert Wolny, prof. UE, a następnie prof. Lára Jóhannsdóttir (University of Iceland) wygłosiła wykład pt. "Businesses a cause, victims, and solution to the climate crisis".

W trakcie obrad w sesjach równoległych prelegenci poruszali tematy związane między innymi: z wpływem działalności gospodarczej na stan środowiska, przełomowymi innowacjami technologicznymi, realizacją zasad zrównoważonego rozwoju w kontekście zmian klimatycznych, problemami finansów publicznych i osobistych, a także rolą kobiet na rynku pracy i w biznesie.

Na zakończenie pierwszego dnia konferencji dr Aleksandra Kardaś (wiceprezeska zarządu Fundacji Edukacji Klimatycznej, fizyczka atmosfery) wygłosiła wykład pt. "Climate change. You can’t negotiate with physics". Wykład ten stanowił wstęp do dyskusji panelowej pt. "Climate change in economic education”, w której panelistkami były prof. Lára Jóhannsdóttir (University of Iceland), dr Aleksandra Kardaś (Fundacja Edukacji Klimatycznej), dr hab. Monika Wieczorek-Kosmala, prof. UE (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach). Dyskusję moderowała dr hab. Zofia Łapniewska (Uniwersytet Jagielloński).

Panel dyskusyjny odbył się w ramach "Task force for education in economics of climate change" - jednego z elementów projektu REACCT – Reflecting Economics And Climate Change In Teaching. Projekt jest finansowany przez program the Erasmus+ KA220-HED - Cooperation partnerships in higher education.

Podczas konferencji przyznano również nagrodę za najlepszy artykuł ("Best Paper Award"). Spośród 10 artykułów zgłoszonych do konkursu jury postanowiło nagrodzić artykuł pt. "Is There No Women in Investment? - Exploring Gender Differences in Investment Behavior in Germany" (autorki: Carolin Dylla i Dorothea Ries, Berlin School of Economics and Law).

Sale, zarówno wirtualne, jak i te fizyczne na piątym piętrze budynku CNTI niemal na każdej z sesji były wypełnione po brzegi  przez reprezentantów różnych ośrodków badawczych oraz studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Podczas dwóch dni na konferencji gościliśmy ponad 400 osób z 15 krajów (zarówno zdalnie, jak i stacjonarnie).

Podczas konferencji wystąpiło 80 prelegentów, którzy zaprezentowali łącznie 68 referatów.

Konferencja organizowana została przez The Centre for Economics of Climate Change, Katedrę Ekonomii oraz Katedrę Badań Strategicznych i Regionalnych.

Zapraszamy już dziś na 5th International Women’s Day Conference in Economics, Finance and Management w dniach 6-7 marca 2025!