“Personalised ICT-tools for the Active Engagement of Consumers Towards Sustainable Energy. Eco-Bot”
Projekt badawczy realizowany od września 2017 r. do kwietnia 2021 r., w odpowiedzi na konkurs Horizon 2020 ogłoszenie EE-07-2016-2017 (ENERGY EFFICIENCY CALL 2016-2017 – Behavioral change toward energy efficiency through ICT.), w ramach konsorcjum międzynarodowego w partnerstwie z przedstawicielami ośrodków naukowych, badawczych, przedsiębiorstw energetycznych oraz stowarzyszeń konsumentów z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii oraz Grecji. Numer grantu: 767625
Kierownikiem projektu jest dr Sylwia Słupik
Projekt związany jest z kształtowaniem indywidualnego modelu zachowań konsumentów energii, opartego na założeniach ekonomii behawioralnej. Celem Eco-Bot jest stworzenie spersonalizowanego wirtualnego asystenta energii, który będzie dostarczać informacje konsumentom na temat ich codziennego zużycia energii, a także będzie doradzał użytkownikom w jaki sposób efektywnie zarządzać energią w środowisku domowym oraz w przedsiębiorstwie. Komunikacja z klientem Eco-bot będzie się odbywała w czasie rzeczywistym za pomocą narzędzia typu chat-bot. Rozwiązanie to będzie uwzględniać postęp w zakresie najnowszych technologii, takich jak: przetwarzanie języka naturalnego, zaawansowane przetwarzanie sygnałów (dezagregacja energii) i wielowymiarowe modelowanie behawioralne.
Zespół naszego Uniwersytetu odpowiedzialny jest za stworzenie modelu klasyfikacyjnego, który rozpoznaje typ behawioralny użytkownika i na tej podstawie kieruje do danej osoby spersonalizowane rekomendacje, które pozwolą na ograniczenie i oszczędzanie energii.
Więcej informacji można znaleźć na oficjalnych stronach projektu oraz w mediach społecznościowych: