100 lat polskiej polityki społecznej z udziałem UE Katowice

11 kwietnia w ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w siedzibie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyła się konferencja poświęcona polskiej polityce społecznej. W panelu dyskusyjnym pn. "Wyzwania w systemie zabezpieczenia społecznego" Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach reprezentował dr hab. Jan Wojtyła, prof. UE.


Fot. MRPiPS

 

W wydarzeniu, obok minister Elżbiety Rafalskiej, udział wzięli także m.in. wicepremier Beata Szydło oraz z-ca dyrektora generalnego Międzynarodowej Organizacji Pracy Heinz Koller. Konferencję otworzyła minister Elżbieta Rafalska, która przypomniała, że rolą polityki społecznej jest niwelowanie nierówności społecznych, w tym dochodowych, czy w dostępie do usług publicznych.

Podczas konferencji minister Elżbieta Rafalska zaprezentowała także publikację, wydaną z okazji obchodów pn. "Stulecie polskiej polityki społecznej - 1918 – 2018". –"Ten imponujący tom został przygotowany przez grono ekspertów i pokazuje, jak polityka społeczna ewoluowała przez ostatnie 100-lecie" – powiedziała. W publikacji miał także swój udział prof. Wojtyła, który jest także - na zaproszenie pani minister - członkiem Komitetu Honorowego obchodów "Jubileuszu 100-lecia polskiej polityki społecznej".

Konferencja podzielona została na 3 sesje tematyczne. Pierwsza dotyczyła przeszłości i przyszłości polityki społecznej. Druga skupiła się na polityce społecznej wobec rodziny, osób starszych i niepełnosprawnych. Podsumowaniem była dyskusja o wyzwaniach w systemie zabezpieczenia społecznego.

W konferencji udział wzięło ok. 150 osób – przedstawicieli rządu, Kancelarii Prezydenta RP, parlamentarzystów oraz ekspertów. Jej głównym celem, podobnie jak kolejnych przedsięwzięć zaplanowanych w ciągu 2018 roku we wszystkich województwach naszego kraju, jest podkreślenie dorobku, roli i znaczenia polityki społecznej w historii państwa polskiego.

Fot. MRPiPS
Fot. MRPiPS
Fot. MRPiPS
Fot. MRPiPS