Spotkania przeprowadzone w ramach współpracy

  • 3 czerwca 2022 roku Opiekun Liceum Maciej Tuszkiewicz wraz z przedstawicielami Uczelni odbyli wizytę w I Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego w Gliwicach. Przeprowadzono dwa spotkania p.t. "Czy człowiek w finansach wie wszystko? O racjonalności ograniczonej" oraz "Co zrobić, by zarządzający robił to, co chce właściciel. Teoria agencji na przykładach". Przedstawiono również ofertę Uczelni oraz nowe kierunki otwierane od nowego roku akademickiego. 

         Zdjęcie sali z uczestnikami i prowadzącym

  • 18 marca 2022 roku mgr Maciej Tuszkiewicz przeprowadził dwukrotnie wykład promocyjny w I Liceum Ogólnokształcącym im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim. Wykład nosił tytuł "Systemy ERP w korporacjach - klucz do sukcesu czy determinanta porażki?".
  • 18 listopada 2021 roku I Liceum Ogólnokształcące Dwujęzycznego w Gliwicach przyjechało do murów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach na wycieczkę zapoznawczą po budynkach Uczelni, zapoznanie się z ofertą Uczelni jak również wzięcie udziału w namiastce studiowania poprzez wysłuchanie dwóch wykładów: dr Moniki Eisenbardt p.t. "ICT, Boomerzy, a Nauka" oraz mgr Katarzyny Renik p.t. "Początki pracy w firmie audytorskiej z perspektywy Stażysty". Po wykładach odbył się konkurs z nagrodami dla najuważniejszych słuchaczy.
  • 20 kwietnia 2021 roku odbyło się kolejne spotkanie z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego w Gliwicach p.t. "Czy słoń albo piłkarz mogą znaleźć się w raporcie finansowym". Prelekcję prowadziła dr hab. prof. UE Ewa Wanda Maruszewska zatrudniona w Katedrze Informatyki i Rachunkowości Międzynarodowej. Celem spotkania było przybliżenie uczniom podstawowych zasad rachunkowości na ciekawych i nietypowych zdarzeniach. W trakcie spotkania uczniowie między innymi identyfikowali składniki aktywów i pasywów jak i tworzyli prosty bilans

   

          

  • 8 kwietnia 2021 roku odbyły się 4-godzinne warsztaty online dla uczniów I Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego w Gliwicach p.t. "Ile zarobię, a co stracę pracując na umowę o pracę / dzieło / zlecenie - warsztaty". Warsztaty prowadził pracownik Katedry Informatyki i Rachunkowości Międzynarodowej - mgr Maciej Tuszkiewicz.

   Celem warsztatów było przedyskutowanie z uczniami pozytywnych i negatywnych aspektów różnych form zatrudnienia i ćwiczenia praktycznie z obliczania wynagrodzenia dla każdej z umów z uwzględnieniem różnych ulg ("pit dla młodych", status uczącego się). Uczniowie chętnie włączali się w kolejne elementy obliczeń i pytali o powody takiego lub innego podejścia do rozliczania czy traktowania poszczególnych typów umów.

  • We wtorek, 23 lutego 2021 roku odbyło się kolejne spotkanie pracowników Katedry Informatyki i Rachunkowości Międzynarodowej z uczniami I LO Dwujęzycznym im. Edwarda Dembowskiego w Gliwicach.

   Główną częścią spotkania był wykład dr Moniki Eisenbardt p.t. "Konsument w ujęciu niesztampowym, jako osoba nie tylko nabywająca produkty na własny użytek". Uczniowie dowiedzieli się o podejściu konsumentów zarówno w Polsce jak i w Wielkiej Brytanii między innymi do udziału w projektach organizowanych przez przedsiębiorstwa. Poznali też, co różni ich jako konsumentów, od swoich rodziców czy dziadków.

   Poza tym, uczniowie mieli szansę na własnej skórze przekonać się jak różne czynniki wpływają na podejmowane decyzje dzięki prelekcji p.t. "Rachunkowość behawioralna - czyli zasady zasadami, a życie życiem”, na której wzięli udział w eksperymencie dotyczącym decyzji o kontynuacji lub zaprzestania projektu inwestycyjnego.

     

  • We wtorek, 22 września 2020 pracownik naszej Katedry, Pan mgr Maciej Tuszkiewicz przeprowadził w I LO Dwujęzycznym im. Edwarda Dembowskiego w Gliwicach wykład pt. "Ekonomista, finansista, czy po prostu materialista?". Wykład ze względu na zachowanie wszystkich wymogów sanitarnych odbyło się dwukrotnie. Zainteresowanie uczniów było spore, a uczestnicy wykładów z chęcią włączali się do dyskusji i zadawali ciekawe pytania.