Spotkania przeprowadzone w ramach współpracy

  • 20 kwietnia 2021 roku odbyło się kolejne spotkanie z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego w Gliwicach p.t. "Czy słoń albo piłkarz mogą znaleźć się w raporcie finansowym". Prelekcję prowadziła dr hab. prof. UE Ewa Wanda Maruszewska zatrudniona w Katedrze Informatyki i Rachunkowości Międzynarodowej. Celem spotkania było przybliżenie uczniom podstawowych zasad rachunkowości na ciekawych i nietypowych zdarzeniach. W trakcie spotkania uczniowie między innymi identyfikowali składniki aktywów i pasywów jak i tworzyli prosty bilans

   

          

  • 8 kwietnia 2021 roku odbyły się 4-godzinne warsztaty online dla uczniów I Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego w Gliwicach p.t. "Ile zarobię, a co stracę pracując na umowę o pracę / dzieło / zlecenie - warsztaty". Warsztaty prowadził pracownik Katedry Informatyki i Rachunkowości Międzynarodowej - mgr Maciej Tuszkiewicz.

   Celem warsztatów było przedyskutowanie z uczniami pozytywnych i negatywnych aspektów różnych form zatrudnienia i ćwiczenia praktycznie z obliczania wynagrodzenia dla każdej z umów z uwzględnieniem różnych ulg ("pit dla młodych", status uczącego się). Uczniowie chętnie włączali się w kolejne elementy obliczeń i pytali o powody takiego lub innego podejścia do rozliczania czy traktowania poszczególnych typów umów.

  • We wtorek, 23 lutego 2021 roku odbyło się kolejne spotkanie pracowników Katedry Informatyki i Rachunkowości Międzynarodowej z uczniami I LO Dwujęzycznym im. Edwarda Dembowskiego w Gliwicach.

   Główną częścią spotkania był wykład dr Moniki Eisenbardt p.t. "Konsument w ujęciu niesztampowym, jako osoba nie tylko nabywająca produkty na własny użytek". Uczniowie dowiedzieli się o podejściu konsumentów zarówno w Polsce jak i w Wielkiej Brytanii między innymi do udziału w projektach organizowanych przez przedsiębiorstwa. Poznali też, co różni ich jako konsumentów, od swoich rodziców czy dziadków.

   Poza tym, uczniowie mieli szansę na własnej skórze przekonać się jak różne czynniki wpływają na podejmowane decyzje dzięki prelekcji p.t. "Rachunkowość behawioralna - czyli zasady zasadami, a życie życiem”, na której wzięli udział w eksperymencie dotyczącym decyzji o kontynuacji lub zaprzestania projektu inwestycyjnego.

     

  • We wtorek, 22 września 2020 pracownik naszej Katedry, Pan mgr Maciej Tuszkiewicz przeprowadził w I LO Dwujęzycznym im. Edwarda Dembowskiego w Gliwicach wykład pt. "Ekonomista, finansista, czy po prostu materialista?". Wykład ze względu na zachowanie wszystkich wymogów sanitarnych odbyło się dwukrotnie. Zainteresowanie uczniów było spore, a uczestnicy wykładów z chęcią włączali się do dyskusji i zadawali ciekawe pytania.