Warsztaty dla studentów pt. "Zielone prospekty emisyjne" [relacja]

18 maja 2023 r., z inicjatywy prof. dr hab. Janiny Harasim (Kierownik Katedry Bankowości i Rynków Finansowych), zostały zorganizowane warsztaty dla studentów specjalności Analityk finansowy, które poprowadził Starszy Manager ds. Zrównoważonego Rozwoju dr Kasper Hanus z Franklin Templeton. Celem warsztatów było zaznajomienie słuchaczy z teorią i praktyką dotyczącą emisji zielonych obligacji.

W pierwszej części warsztatów, po krótkim przedstawieniu możliwości kariery w zielonych finansach przez Martynę Juszczak-Loter (HR Recruiter we Franklin Templeton), omówione zostały najważniejsze założenia Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych (Sustainable Finance Disclosure Regulation - SFDR) i Wytycznych dotyczących procesu emisji zielonych obligacji Miedzynarodowego Stowarzyszenia Rynków Kapitałowych (International Capital Market Association Green Bond Principles – ICMA GBP).

W drugiej części, praktycznej, studenci podzieleni na grupy wcielili się w rolę analityków ds. zrównoważanego rozwoju i dokonali oceny rzeczywistych prospektów emisyjnych zielonych obligacji pod kątem ich zgodności z międzynarodowymi standardami.

W podsumowaniu zostały przedstawione rekomendacje inwestycyjne sformułowane przez każdy z zespołów, które następnie porównano  z rekomendacjami profesjonalnego zespołu ekspertów przygotowujących tzn. Second Party Opinion.

Warsztaty cieszyły bardzo dużym zainteresowaniem ze strony studentów, a ich aktywny udział, w szczególności w części praktycznej, dowodzi, że problematyka na nich poruszana jest aktualna i wpisuje się w oczekiwania przyszłych analityków finansowych.

Koordynatorami warsztatów byli: dr Piotr Dąbrowski i dr Witold Gradoń z Katedry Bankowości i Rynków Finansowych.