Sprawiedliwa transformacja regionów węglowych w Polsce. Impulsy, konteksty, rekomendacje strategiczne (monografia, e-book)

Celami niniejszej monografii są zebranie i uporządkowanie wiedzy, doświadczeń, badań na temat sprawiedliwej transformacji wraz ze sformułowaniem rekomendacji strategicznych dla polskich regionów węglowych. To próba syntetycznego wglądu w wielowymiarową sytuację tych obszarów, wskazanie ich specyfiki i różnorodności. To także – poparte przeglądem koncepcji rozwoju oraz rozpoznaniem stawek strategicznych interesariuszy tego procesu – sformułowanie normatywnych propozycji zmian w kontekście zarówno zielonej i cyfrowej gospodarki, jak i inicjowania warunków na rzecz wykorzystania zmiany technologicznej związanej z przejściem do gospodarki niskoemisyjnej dla zdynamizowania rozwoju polskich regionów węglowych. Niniejsza publikacja stanowi wynik zaangażowania jej Autorów w szereg prac związanych z programowaniem sprawiedliwej transformacji dla polskich regionów węglowych, reprezentujących wiodące ośrodki badawcze w Polsce: Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Wariant tytułu: Just transition of coal regions in Poland. Impulses, contexts and strategic recommendations

Redakcja naukowa Adam Drobniak
e-ISBN 978-83-7875-825-9