Szczegóły wydarzenia
  Webinarium

Budowa modeli od A do Z – zajęcia z przykładami użycia języka programowania Python

Czy wiesz po co i czym są modele ryzyka? Po co w ogóle przeglądać dane przed rozpoczęciem modelowania? Czy budowa modelu kończy się na dopasowaniu do danych? Jakie technologie można wykorzystywać do budowy i implementacji modeli? Jak poznać, że dany model jest dobry? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiemy podczas naszego wykładu. Zajęcia będą miały również charakter praktyczny! Oznacza to, że każdy element, o którym będziemy opowiadać, poprzemy przykładami i konkretnym użyciem języków programowania, takich jak Python czy Javascript.

Adresaci 

Wszyscy studenci z UE (szczególnie z kierunków informatycznych, związanych z szeroko rozumianą analityką gospodarczą, finansami, bankowością, ekonometrią, metodami ilościowymi itd.)

Agenda

 1. Czym są modele ryzyka i dlaczego są potrzebne?
 2. Podział zarządzania modelami ryzyka na 3 linie obrony 
 3. Czym jest cykl życia modelu?
 4. Praktyczne omówienie każdego elementu z cyklu życia modelu:

  1. Inicjacja budowy modelu
  2. Analiza i obróbka danych
  3. Modelowanie
  4. Walidacja
  5. Implementacja modeli
  6. Monitoring

Prelegenci

Klaudia Dobosiewicz – Specjalistka ds. Modelowania Ryzyka, od 2019 roku związana z ING Tech Poland w jednostce RiskHub. W zespole modelowania ALM zajmuje się rozwojem modeli stopy procentowej, obecne również zaangażowana w analizę księgi bankowej na potrzeby raportowania EVE. Absolwentka kierunku Financial Engineering na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu i finalistka konkursu na pracę magisterską BNY Mellon Science Master Thesis Competition. W trakcie certyfikacji Financial Risk Manager (FRM).

Kinga Paszek – Absolwentka kierunku Quantitative Asset and Risk Management na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Laureatka konkursu BANRISK – gry symulacyjnej z zakresu zarządzania finansowego bankiem. Pracę w grupie ING rozpoczęła w 2014 roku w Departamencie Zarządzania Ryzykiem rynkowym w ING Banku Śląskim. Obecnie zatrudniona w ING Tech Poland jako ekspert w zespole Financial Risk Analysis. Posiada doświadczenie w zarządzaniu ryzykiem stopy procentowej oraz zarządzaniu aktywami i pasywami (raportowanie IRRBB, transfer ryzyka i obsługa systemu FTP, modelowanie rachunków bieżących i oszczędnościowych, przeprowadzanie testów warunków skrajnych). Brała udział w ostatniej edycji Lion’s Den Risk Modelling Challenge, organizowanym wspólnie przez ING Tech Poland i ING Bank Śląski, w roli mentora z obszaru modelowania.

Marcin Brożek - Senior Risk Modelling Specialist w ING Tech Poland. Z grupą ING związany od 2012 roku. W tym czasie 4 lata pracował w obszarze zarządzania ryzykiem rynkowym i kolejne 4 w jednostce odpowiadającej za modelowanie ryzyka kredytowego. Laureat konkursu BANRISK – gry symulacyjnej z zakresu zarządzania finansowego bankiem. Trzykrotnie brał udział w wydarzeniu Lion’s Den Risk Modelling Challenge, organizowanym wspólnie przez ING Tech Poland i ING Bank Śląski, w roli mentora z obszaru modelowania.

 

Organizacja:
Katedra Inżynierii Wiedzy
Lokalizacja:
Początek:
czw, gru 16, 2021 o 15:20
Koniec:
czw, gru 16, 2021 o 17:00

Najbliższe wydarzenia

Wydarzenia dla kandydatów
śro, gru 01, 2021
wydarzenie całodzienne

Rekrutacja na Logistykę

Lokalizacja: Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Organizator: Dział Rekrutacji
Konferencje naukowe
czw, sty 27, 2022
09:00

Sympozjum Kół Naukowych

Lokalizacja: Hotel Vienna House Easy Katowice
Organizator: Polskie Towarzystwo Ekonomiczne
Wydarzenia dla kandydatów
śro, lut 02, 2022
17:00

Webinarium dla kandydatów vol. 2

Lokalizacja: online
Organizator: Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Wydarzenia dla kandydatów
czw, mar 10, 2022
wydarzenie całodzienne

Wielki test języka angielskiego w biznesie

Lokalizacja: Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Organizator:
Wydarzenia dla kandydatów
śro, kwi 27, 2022
wydarzenie całodzienne

Webinarium dla kandydatów vol. 3

Lokalizacja: online
Organizator: Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach