Finanse i rachunkowość - studia I stopnia
1. OPIS STUDIÓW
Kierunek Finanse i rachunkowość realizowany na studiach pierwszego stopnia ma na celu zaznajomienie studentów z zaawansowaną wiedzą z zakresu współczesnych finansów i rachunkowości, uwzględniającą w szczególności mechanizmy finansowe, działające na rynkach finansowych oraz przejawiające się w funkcjonowaniu instytucji finansowych, przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz jednostek sektora finansów publicznych, w tym również w skali międzynarodowej.
Partnerem kierunku jest UBS, jedna z wiodących instytucji finansowych na świecie
Program Kierunku, realizowany na 9 specjalnościach, w tym jednej całkowicie prowadzonej w języku angielskim, pozwala na zaznajomienie studentów z zaawansowanymi, finansowymi aspektami funkcjonowania instytucji sfery finansowej i realnej oraz ich obowiązkami i zasadami w zakresie prowadzenia rachunkowości. Koncentruje się on głównie na zrozumieniu zasad funkcjonowania rynków finansowych oraz emisji i obrotu instrumentami finansowymi, finansowych zasadach działania instytucji kredytowych i relacji zachodzących między nimi a przedsiębiorstwami, istocie inwestycji i możliwości w zakresie oceny ich opłacalności, znaczeniu ubezpieczeń i ich roli w działalności gospodarczej, zasadach opodatkowania jednostek gospodarczych, prowadzenia ewidencji księgowej i sporządzania sprawozdań finansowych, innowacji dokonujących się w sferze finansów (np. rozwój i upowszechnianie technologii cyfrowych), możliwościach wykorzystania i analizy informacji finansowych, w tym dotyczących sytuacji majątkowej i finansowej podmiotów, metodach oceny i zarządzania ryzykiem związanym z finansowymi aspektami prowadzenia działalności gospodarczej, a także możliwościach wykorzystania nowoczesnych narzędzi informatycznych w przygotowywaniu i analizowaniu informacji finansowych.
Studia na Kierunku pozwalają wykształcić u studentów ważne jakościowo umiejętności: identyfikacji, analizy i syntezy zjawisk oraz procesów gospodarczych i finansowych, rozwiązywania problemów w obszarze finansów i rachunkowości, wykorzystując właściwe metody i narzędzia oraz nowoczesne techniki informacyjno-komunikacyjne. Kierunek rozwija także umiejętności podejmowania decyzji gospodarczych i finansowych, łącznie z oceną ich ryzyka, jak również wykonywania zadań, także w nieprzewidywalnych warunkach oraz komunikowania się z otoczeniem, w tym w języku obcym na poziomie B2, z użyciem specjalistycznej terminologii z zakresu finansów i rachunkowości. Ponadto, konstrukcja programu umożliwia nabycie umiejętności: planowania, organizowania i współpracy w pracach zespołowych, a także samodzielnego planowania i rozwoju kwalifikacji oraz kompetencji zawodowych.
Kierunek pozwala również nabyć istotne dla praktyki gospodarczej kompetencje społeczne, w tym:
- gotowość do krytycznej oceny wiedzy własnej oraz odbieranych treści z zakresu finansów i rachunkowości,
- uznawanie znaczenia wiedzy, także wiedzy ekspertów zewnętrznych, w rozwiązywaniu problemów teoretycznych i praktycznych w obszarze finansów i rachunkowości,
- gotowość wypełniania zobowiązań społecznych i działania na rzecz interesu publicznego w ramach posiadanej wiedzy finansowej,
- myślenie i działanie w sposób przedsiębiorczy
- gotowość odpowiedzialnego pełnienia ról zawodowych, przestrzegając przy tym zasad etyki zawodowej.
Wiedza, umiejętności i kompetencje nabyte podczas studiów I stopnia na kierunku Finanse i rachunkowość umożliwiają wykorzystywanie ich w przyszłej pracy zawodowej absolwenta, jak również ich pogłębienie w ramach studiów II stopnia.
2. KORZYŚCI
W ofercie studiów I stopnia na kierunku Finanse i rachunkowość znajdują się specjalności cenione przez pracodawców, odpowiadające potrzebom współczesnego rynku pracy. Absolwenci kierunku Finanse i Rachunkowość znajdują zatrudnienie m.in. jako:
- księgowi,
- kadry w instytucjach finansowych, jak również instytucjach wspomagających funkcjonowanie systemu finansowego, m.in. w bankach, firmach ubezpieczeniowych, towarzystwach funduszy inwestycyjnych, biurach podatkowych i rachunkowych, izbach i urzędach skarbowych, nadzorze finansowym, audycie i kontroli wewnętrznej,
- doradcy podatkowi,
- analitycy i doradcy finansowi, pośrednicy finansowi,
- analitycy giełdowi,
- specjaliści z zakresu ubezpieczeń.
3. METODY PROWADZENIA ZAJĘĆ I KADRA NAUKOWA
Metody prowadzenia zajęć są różnorodne – od wykładu tradycyjnego – przez powszechne wykorzystanie wykładów z użyciem technik multimedialnych i wykładów interaktywnych – po m.in. burze mózgów, dyskusje, debaty, opracowanie projektów, analizę studium przypadku, laboratoria informatyczne.
Wysokie kompetencje dydaktyczne nauczycieli akademickich prowadzących zajęcia na kierunku, poparte osiągnięciami w pracy naukowej oraz często dodatkowo - doświadczeniem praktycznym - zapewniają wysoką jakość kształcenia. W procesie kształcenia obecni są także gościnnie - zewnętrzni eksperci (praktycy) oraz wykładowcy zagraniczni.
4. SPECJALNOŚCI
* wybór tej specjalności odbywa się na etapie rekrutacji
5. DODATKOWE INFORMACJE
GŁÓWNE ATUTY KIERUNKU:
- Profesjonalnie przygotowane programy kształcenia w zakresie finansów i rachunkowości ułatwiające studentom uzyskanie prestiżowych dyplomów, licencji, certyfikatów, kwalifikacji i uprawnień w obszarze finansów i rachunkowości.
- Partnerem kierunku jest UBS, jedna z wiodących instytucji finansowych na świecie. Możliwość odbywania staży i praktyk w przedsiębiorstwach niefinansowych i instytucjach sektora finansowego.
- W znacznym stopniu upraktycznione i umiędzynarodowione oraz zróżnicowane specjalności (obecni w procesie dydaktycznym: eksperci-praktycy, wykładowcy zagraniczni, aż 9 specjalności: Analityk finansowy, Finanse zatrudnienia, Inżynieria finansowa - dostępna wyłącznie w ofercie studiów stacjonarnych, Rachunkowość i podatki, Rachunkowość i Rewizja Finansowa, Specjalista Bankowy, Ubezpieczenia, Finance & Accounting for Business - dostępna wyłącznie w ofercie studiów stacjonarnych oraz najnowsza specjalność: Finanse i technologie cyfrowe).
- Specjalność Finance and Accounting for Business prowadzona jest w całości w języku angielskim, co umożliwia doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim (językiem biznesu).
- Prężnie działające, odnoszące sukcesy koła naukowe, aktywizujące działalność naukową studentów.