VII Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Między 18 a 20 października 2017 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyła się siódma edycja Europejskiego Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw. W dyskusjach kongresowych wzięły udział najważniejsze osoby w państwie, osobistości ze świata nauki, polityki i gospodarki oraz delegacje zagraniczne z kilkudziesięciu państw. W gronie ekspertów znaleźli się także pracownicy Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Wydarzenie to jest już na stałe zapisane w tradycji europejskich wydarzeń gospodarczych. W ciągu trzech dni kongresu odbyło się kilkadziesiąt sesji panelowych oraz szereg warsztatów i spotkań.

Stałe motto wydarzenia to "Nauka – Biznes – Samorząd RAZEM DLA GOSPODARKI", a siódma edycja kongresu prowadzona była pod hasłem przewodnim "Uwolnić biznes!", które stanowi wielopłaszczyznowy postulat przedsiębiorców, wyrażający gotowość do zmiany prawa, postaw przedsiębiorczości, otwarcia się na nowe technologie oraz ekspansję zagraniczną.

Sesje panelowe i warsztaty objęły 10 bloków tematycznych. Uczestnicy poruszają m.in. tematy: innowacyjności w zarządzaniu, prawa i podatków, rynku pracy i edukacji czy finansowania MŚP.

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, w roli ekspertów biorących udział w panelach, reprezentowali:

• dr hab. Robert Tomanek, prof. UE – rektor
    18.10.2017; sesja: "Nowoczesne strategie uzyskiwania przewagi konkurencyjnej przez MŚP"; MCK Sala konferencyjna 24

• prof. dr hab. inż. Jacek Szołtysek, kierownik Katedry Logistyki Społecznej
    20.10.2017; sesja: "Smart city. Nowoczesne technologie jako narzędzie lepszego zarządzania miastem – współpraca na linii biznes – nauka – samorząd"; MCK Sala konferencyjna 8

Uczestnicy Kongresu to przede wszystkim przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorstw, samorządu terytorialnego, instytucji otoczenia biznesu, uczelni wyższych oraz instytucji naukowo-badawczych, parlamentarzystów, władz rządowych i innych. W Kongresie uczestniczyli także przedstawicieli dużych firm, które chętnie współpracują z sektorem MŚP.

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach jest organizacją wspierającą VII Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Organizatorem kongresu jest Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach.