4 Design Days z udziałem Rektora

W dniach 6-9 lutego odbywa się V edycja 4 Design Days – największego w tej części Europy wydarzenia rynku nieruchomości, architektury, wnętrz i wzornictwa. Wydarzenie organizowane jest w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodku w Katowicach. W sesji inauguracyjnej 4 Design Days wziął udział m.in. JM Rektor naszego Uniwersytetu dr hab. Robert Tomanek, prof. UE.


Projektowanie to potężna siła, która oddziałuje na każdy aspekt naszego życia. To też ogromna odpowiedzialność. Jaka powinna być architektura w erze gospodarki zrównoważonego rozwoju? Czy design pomoże wydostać się z pułapki konsumpcjonizmu? Te i wiele innych tematów podejmują znakomici architekci, projektanci, przedstawiciele świata biznesu, eksperci, władze samorządowych oraz uczestnicy wydarzenia. 

Podczas V edycji 4 Design Days w dniach 6-7 lutego poruszane są nowe, aktualne tematy skierowane do profesjonalistów. W odpowiedzi na zaproszenie organizatorów, w roli prelegenta 6 lutego 2020 r. w godz. 10:00-11:30 w sesji inauguracyjnej "Sztuka zbliżania śląskich miast" (sesja w ramach Property Forum Katowice) wystąpił m.in. JM Rektor dr hab. Robert Tomanek, prof. UE.

W panelu wystąpili także:

  • Beata Białowąs, członek zarządu, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
  • Marek Foryński, dyrektor zarządzający, BTS Group Panattoni Europe
  • Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
  • Bogusław Sobula, zastępca prezydenta Katowic
  • Marcin Nowak, Chairman of Mangement Board, Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych ABSL
  • Maciej Wójcik, partner zarządzający, TDJ Estate

Moderatorem panelu był Wojciech Kuśpik, prezes zarządu, Grupa PTWP SA.

Sesja poświęcona była tematyce metropolii jako lokomotywy wzrostu gospodarczego regionu. Prelegenci podjęli próbę odpowiedzi na pytania:

  • jak zaprojektować gospodarkę na miarę XXI wieku – wygodną i przyjazną dla mieszkańców oraz bez barier dla biznesu?
  • infrastruktura, komunikacja, zagospodarowanie przestrzenne – jak zmienia się Śląsk i profil gospodarczy tego regionu?
  • co planują władze? Na jakie sektory i technologie postawić? 

W swojej wypowiedzi JM Rektor zaznaczył, że: "metropolizacja jest swego rodzaju procesem. Metropolię dopiero budujemy. Dzięki Związkowi Metropolitalnemu stało się to realniejsze". Rektor odniósł się również do trzech sfer, które pozwalają na budowanie metropolii. Są to: infrastruktura (techniczna i społeczna), działania integracyjne związane z łączeniem sił władz gminnych celem poszukiwania wspólnych rozwiązań oraz obszar promocji.

Odpowiadając na pytanie, w jaki sposób zwiększyć atrakcyjność regionu, w końcowej części panelu JM Rektor podkreślił pozycję Uniwersytetu w odniesieniu do m.in. ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA) oraz rankingu Perspektyw. Cieszy wysoka pozycja rankingowa UE Katowice, a także poszczególnych kierunków studiów - Logistyka zajmuje pierwsze miejsce w rankingu studiów inżynierskich, a absolwenci Informatyki uzyskują najwyższe wynagrodzenie w województwie śląskim. "To, co robimy na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach zaczyna procentować i odzwierciedla dynamikę rozwojową regionu (...) Kontynuujemy strategię wzrostu jakości kształcenia" - dodał dr hab. Robert Tomanek, prof. UE

W dalszej części panelu, odnosząc się do wypowiedzi JM Rektora, uznanie dla śląskich uczelni, w tym Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, wyraził m.in. Kazimierz Karolczak, przewodniczący GZM. Do roli uczelni wyższych nawiązała również Beata Białowąs, członek zarządu Urzędu Marszałkowskiego.  

W kolejnych dniach, 8-9 lutego 2020 r. przewidziano Dni otwarte. 

Więcej informacji nt. wydarzenia: http://www.4dd.pl/2020/pl/

fot. 4 Design Days
fot. 4 Design Days
fot. 4 Design Days
fot. 4 Design Days
fot. Biuro Rektorskie
fot. Biuro Rektorskie
for. Biuro Rektorskie
for. Biuro Rektorskie