Jubileuszowy Europejski Kongres Gospodarczy z udziałem UE Katowice

Europejski Kongres Gospodarczy to jedno z największych wydarzeń gospodarczych Europy. W tegorocznej, jubileuszowej edycji, wzięło udział ponad 11 000 uczestników. Wśród znamienitych panelistów kongresu, przedstawicieli świata biznesu, polityki, nauki i mediów, wystąpili również eksperci Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, który jest Partnerem Instytucjonalnym Kongresu.


10. Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach" na stronie
prof. Robert Tomanek, panel: "Metropolia w praktyce"

 

10. edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach odbywała się w dniach 14-16 maja br. w Spodku oraz Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Szeroki i różnorodny zakres tematyczny obejmował kilkanaście głównych nurtów, co dało ponad sto debat, sesji, spotkań i innych wydarzeń z udziałem 900 prelegentów poruszających tematykę kluczowych problemów gospodarczych i społecznych Europy w ich globalnym kontekście.

Wśród znamienitych postaci gośćmi Kongresu byli m.in. Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, przedstawiciele Komisji Europejskiej: Cecilia Malmström, Miguel Arias Cañete, Andrus Ansip, Dominique Ristori, premierzy: Herman Van Rompuy (Belgia 2008-2009), Iveta Radičová (Słowacja 2010-2012), Jorgos Papandreu (Grecja 2009-2011), Alexander Stubb (Finlandia 2014-2015), Stepan Kubiv (Ukraina), a także Justina Mutale - Kobieta Roku Afryki 2016 oraz Justin Yifu Lin były główny ekonomista i starszy wiceprezes zarządu Banku Światowego.

Podczas paneli dyskusyjnych w Kongresie aktywnie uczestniczyli również eksperci Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach:

 • Rektor dr hab. Robert Tomanek, prof. UE 

  • "System edukacji - nowe spojrzenie" - panel z udziałem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina, który uroczyście otworzył trzeci dzień Kongresu podkreślając, że nauka jest wartością samą w sobie. Podczas dyskusji omawiano zmiany w gospodarce, technologiach, strukturze społecznej i tradycyjne modele edukacji. Rektor zaznaczył, że dla nauk ekonomicznych bardzo ważne jest zanurzenie w praktyce gospodarczej i kontakt ze społeczeństwem, natomiast rolą uczelni publicznej jest "przede wszystkim nie przeszkadzać" w podejmowaniu aktywności przez studentów. 
  • "Metropolia w praktyce" - podczas panelu poruszono zagadnienia budowania atrakcyjności metropolii, historii jej kształtowania oraz pogodzenia interesów. Podkreślano, jak dużą rolę odgrywa efektywna współpraca w kontekście przyszłości metropolii i budowania metropolitalności Zobacz wideorelację na Facebooku
  • "Jaka jest rola młodych w kształtowaniu Europy? Jak młodzi widzą Europę za 10 lat?" - podczas panelu dyskutowano o wyzwaniach dla młodego pokolenia we współczesnych realiach i w Europie przyszłości. Jak podkreślał Rektor "Zaletą młodego pokolenia jest postrzeganie współczesnego świata jako miejsca, które charakteryzuje otwartość i wolność. To wielka wartość, ale i wyzwanie i ogromna odpowiedzialność."

 • prof. zw. dr hab. Grażyna Trzpiot 

  • "Samorządy wobec demografii i migracji" - tematyka panelu obejmowała m.in. prognozy demograficzne, zjawiska deglomeracji i depopulacji oraz ich skutki ekonomiczno-finansowe i społeczne. Skupiono się na tym, jak budować i zmieniać miasta, by zwiększyć ich atrakcyjność. Prof. Grażyna Trzpiot mówiła o kluczowej roli pokolenia Y w kształtowaniu przyszłości i życia w miastach dla pokolenia Z, o zagrożeniach oraz wyzwaniach z tym związanych. Podkreślała rolę wykorzystania nowych technologii w kształtowaniu miast i problemów demograficznych. Kluczowe jest tu uwzględnianie zmiany modelu rodziny, a także uwzględnianie roli zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
  • "Polityka migracyjna w Europie i w Polsce" - dyskusja koncentrowała się wokół aspektów polityki migracyjnej oraz konsekwencji migracji dla struktury społecznej kraju, rynku pracy, gospodarki i finansów. Podkreślano rolę państwa i samorządów w kształtowaniu polityki migracyjnej.

 • prof. zw. dr hab. inż. Jacek Szołtysek 

  • "Smart City – marzenie czy rzeczywistość?" - podczas panelu poruszono zagadnienia zrównoważonych i inteligentnych miast w kontekście dobrych praktyk w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Omawiano też wyzwania dla miast, jakie niesie transformacja cyfrowa. Profesor w swoich wypowiedziach podkreślał, że smart city, to miasto ludzi szczęśliwych. Nasz ekspert doceniał rolę, jaką pełnią oddolne inicjatywy w procesie przeprowadzania zmian w miastach. Omówił uwarunkowania budowania kapitału społecznego w dużych i mniejszych miastach, w których trudniej wdraża się różnego rodzaju usprawnienia na poziomie technologicznym. 

 • dr hab. Artur Walasik, prof. UE 

  • "Zasoby pracy jako bariera wzrostu" - prelegenci przedstawiali dylematy i problematykę współczesnego rynku pracy. Tematyka koncentrowała się m.in. wokół zagadnień związanych z brakiem zasobów kadrowych, automatyzacją pracy oraz uwarunkowaniami zarządzania organizacją. Prof. Artur Walasik odnosząc się do rewolucji przemysłowej podkreślał, że przechodzimy kolejną rewolucję polegającą na tym, że praca komputerów i algorytmów zastępuje pracę umysłową człowieka. 

Obszary dyskusji kongresowych łączyły takie przewodnie hasła jak: perspektywy wzrostu i konkurencyjność, rewolucja technologiczna z jej aktualnymi i przyszłymi skutkami, odpowiedzialność i środowisko czy współpraca gospodarcza w ramach wolnego rynku.

W ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbyła się również 4. edycja projektu EEC Liderzy Przyszłości organizowana w murach naszej uczelni. W dniach 14-15 maja 2018 roku gościliśmy wyjątkowych gości specjalnych oraz ponad 2500 uczestników wykładów i paneli dyskusyjnych. Tegoroczną edycję wydarzenia zainaugurował Prorektor ds. Edukacji i Internacjonalizacji, prof. dr hab. Sławomir SmyczekZobacz relację

Wydarzeniem towarzyszącym Kongresu było European Start-up Days - pierwsze tak duże wydarzenie łączące start-upy i korporacje oraz organizacje wsparcia biznesu. Celem imprezy jest integracja środowiska młodych przedsiębiorców z ekspertami, prezesami dużych spółek, inwestorami i odnoszącymi sukcesy biznesmenami, którzy są obecni na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. 

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego można było również odwiedzić nasze stoisko w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, na którym zaprezentowano ofertę edukacyjną m.in. studiów zaocznych i podyplomowych

Media o kongresie:

  Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia.

  Więcej informacji nt. wydarzenia: www.eecpoland.eu 

  Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Jarosław Gowin, panel: "System edukacji - nowe spojrzenie"
  prof. Robert Tomanek, panel: "System edukacji - nowe spojrzenie"
  prof. Robert Tomanek, panel: "Metropolia w praktyce", źródło: PTWP
  prof. Grażyna Trzpiot, panel: "Polityka migracyjna w Europie i w Polsce"
  prof. Jacek Szołtysek, panel: "Smart City – marzenie czy rzeczywistość?"
  prof. Artur Walasik, panel: "Zasoby pracy jako bariera wzrostu"
  prof. Grażyna Trzpiot, panel: "Samorządy wobec demografii i migracji"
  Stoisko Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Międzynarodowe Centrum Kongresowe