Przejdź do menu Przejdź do treści

Konferencja nt. rodziny - relacja

Problematyka rodziny to z pewnością jeden z istotniejszych problemów współczesnego świata. O kryzysie rodziny, jej zagrożeniach i trudnościach ukazało się ostatnio wiele publikacji. Wydaje się jednak, iż tematyka ta jest stale aktualna, albowiem kłopoty z jakimi współcześnie zmagają się rodziny niestety stale się mnożą i pogłębiają. Nie należy się więc dziwić, iż także na naszym Uniwersytecie Ekonomicznym 11 maja 2017 r. podjęto naukowy namysł nad tymi kwestiami.

Oryginalność podejścia objawia się na dwu płaszczyznach. Pierwsza dotyczy tematyki, albowiem wskazano na rolę jaką pełnią "Media w rodzinie". Druga pojawia się w kontekście współdziałania, jakie od lat zostaje podjęte wespół z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Tym razem do współpracy zaproszono także Wyższą Szkołę "Humanitas" z Sosnowca. Działania takie zaowocowały wspólną konferencja naukową, mającą nawet wymiar międzynarodowy, ze względu na zaproszonych gości.

Prezentowane wykłady podejmowały różną problematykę, każdorazowo jednak koncentrując się na wpływie jakie współczesne media wywierają na nasze rodziny. Prof. G. Łęcicki w swej eseistycznej refleksji wskazywał na szanse i zagrożenia jakie płyną z korzystania z telewizji. Prof. A. Pethe kreśliła obraz rodziny objawiający się w internetowych świadectwach wiary. Z kolei dr K. Walotek - Ściańska analizowała wpływ reklam na wizję rodziny wśród dzieci i młodzieży.

Dwie osoby prezentowały także swe prace badawcze i ich wyniki. A Kmon wskazywała na role nowych mediów na kształtowanie postaw u dzieci i młodzieży na przykładzie Chrześcijańskiego Ośrodka Edukacji i Kultury w Bielski Białej. Jednak chyba największe zainteresowanie wzbudziła praca badawcza zagranicznego gościa przybyłego z Niemiec - dr S. Kiessiga, który wskazywał na walory wykorzystania mediów społecznościowych i ich wpływ na młodych ludzi w kontekście stosowania ich przez Kościół katolicki u naszych zachodnich sąsiadów. Zagraniczną refleksję mieli także przeprowadzić goście zza południowej granicy, jednak nie udało im się dojechać na miejsce tej naukowej debaty.

Konferencja, mimo że nie liczyła zbyt wielu uczestników, na trwałe już wpisała się w kalendarz wzajemnej współpracy pomiędzy ekonomistami i teologami. Okazuje się, że pomimo tego, że - zdawać by się mogło - te dwie dyscypliny nauki leżą na wzajemnych antypodach, a jednak możliwa jest wspólna refleksja w dążeniu do odkrywania prawdy o współczesnym człowieku i świecie, w którym egzystuje.

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3