Przejdź do menu Przejdź do treści

Nasz profesor nagrodzony za monografię

Miło nam poinformować, że prof. zw. dr hab. inż. Jacek Szołtysek, Kierownik Katedry Logistyki Społecznej został nagrodzony za monografię pt. "Miasta dla pieszych. Idea czy rzeczywistość".

25 października 2017 r. prof. Jacek Szołtysek z Katedry Logistyki Społecznej otrzymał nagrodę Rektora Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie w dziedzinie działalności naukowej, za monografię pt. "Miasta dla pieszych. Idea czy rzeczywistość", napisaną we współautorstwie z prof. Haliną Brdulak (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie) i prof. Sabiną Kauf (Uniwersytet Opolski).

Serdecznie gratulujemy!

 

O monografii Miasto dla pieszych - idea czy rzeczywistość?

Miasto jest nieustającym fenomenem ludzkości – towarzyszy jej praktycznie od zarania dziejów, będąc nieustającym spektaklem, w którym ludzie są aktorami, a budynki i przestrzeń – scenografią. Kto zatem jest reżyserem tego spektaklu? Czy jest nim władza, czy różne grupy interesów, czy w końcu jesteśmy także my sami, mieszkańcy? Niezależnie od czasu, w którym ów spektakl się odbywa, emocje ludzkie są niezmienne. Idąc tym tropem autorzy tej książki postanowili zastanowić się, jakie są szanse tego, by miasto powróciło do idei sceny i spektaklu, a nie brnęło w obraz przestrzeni, w której aktorzy nie zatrzymują się, choćby na chwilę, lecz pędzą nieustannie w sobie tylko wiadomych kierunkach. Zwolnienie tempa w mieście to – najprościej rzecz ujmując – wyjście z pojazdów i przemieszczanie miasta piechotą. Takie działanie spowoduje, że wszyscy mają okazję zmienić sposób oglądania miasta – spojrzeć w górę i dostrzec to, czego zza okien samochodów nie widać. Dojrzeć miasto i ludzi.

Celem tej publikacji jest przeprowadzenie trzech autorskich dyskusji w obszarach, które zdaniem autorów składają się na zamysł miasta dla pieszych, dlatego że:

Po pierwsze dlatego, że miasto jest  bytem wielokontekstowym, a spojrzenie w kontekście daje odpowiedź na pytanie – jakie to miasto jest – lub idąc dalej – jakim mogłoby być oraz nie da się zbudować modelu miasta? Autorzy uważają, że budowanie modelu miasta, jest możliwe, choć niezwykle trudne i że lektura tej książki takie modele pozwoli tworzyć.

Po drugie – jakkolwiek będziemy spoglądali na miasto – czy przez pryzmat ludzi, czy też przestrzeni i jej zagospodarowania – zawsze znajdziemy spoiwo, łączące te perspektywy. Tym spoiwem jest szeroko rozumiana jakość życia – będąca też budulcem społeczności miejskiej. Jakość życia tworzona  jest w dużej mierze w kontaktach międzyludzkich – nie tylko w najbliższym sąsiedztwie, lecz również w różnych okolicznościach życiowych, stawiających niekiedy obce osoby na naszej drodze. Od nas i od okoliczności zewnętrznych (czas, miejsce) zależy to, czy kontakt zostanie podjęty z korzyścią dla nas i interlokutora.

Po trzecie – miasto jest tworzone przez ludzi i dla ludzi. Tworzone oznacza zarówno budowane jak i zmieniane. Dlatego w tych procesach możemy poszukiwać wariantów, umożliwiających tworzenie miejsc spotkań bez uszczerbku dla realizacji innych zadań, które są wpisane w funkcjonowanie miasta.

Wymienione obszary rozważań zostały zawarte w tej książce, a lektura tej pracy może przyczynić się do powstawania nowych pomysłów, doskonalących funkcjonowanie naszych miast.

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3