Przejdź do menu Przejdź do treści

Przewodnicząca Rady Uczelni gościem Okrągłego Stołu Gospodarczego EEC

20 maja 2020 r. odbył się Okrągły Stół Gospodarczy - wyjątkowa wirtualna debata w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Do debaty zaproszeni zostali przedstawiciele rządu, samorządu oraz ogólnopolskich organizacji przedsiębiorców. W wydarzeniu uczestniczyła m.in. Wicepremier Jadwiga Emilewicz oraz Jolanta Jaworska Przewodnicząca Rady Uczelni Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

W dniach 18-20 maja odbyła się pierwsza edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego online. W programie zaplanowano kilkanaście debat o nowej gospodarczej rzeczywistości. Do udziału w wydarzeniu zaproszono kilkudziesięciu przedstawicieli biznesu, rządu, samorządów i nauki.

20 maja br. zorganizowano również pierwsze tego typu wydarzenie z wykorzystaniem zdalnych technologii komunikacyjnych - Okrągły Stół Gospodarczy. Inicjatorem sesji były organizacje samorządowe i ogólnopolskie organizacje przedsiębiorców – Unia Metropolii Polskich, Stowarzyszenie "Metropolia Warszawa" oraz Rada Przedsiębiorczości. W wydarzeniu uczestniczyła m.in. Wicepremier Jadwiga Emilewicz oraz Jolanta Jaworska, Vice-President Advocacy, Public Affairs & Regulatory, członek zarządu ABSL, dyrektor Public Affairs & Regulatory IBM, Przewodnicząca Rady Uczelni Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

W Okrągłym Stole Gospodarczym w ramach EEC wzięli udział także:

  • Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców,
  • Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy, Unia Metropolii Polskich,
  • Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania,
  • Wojciech Kostrzewa, prezes zarządu Polskiej Rady Biznesu,
  • Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej,
  • Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy, przewodniczący Stowarzyszenia "Metropolia Warszawa",
  • Maciej Wituski, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Tematem sesji były wspólne działania i konieczne warunki, by płynnie wyjść z kryzysu, minimalizując jego skutki dla gospodarki. Prelegenci podjęli próbę odpowiedzi na pytania: "jak budować jej trwałą odporność na ewentualne kolejne zawirowania?" oraz "czego potrzebuje polska gospodarka, by skutecznie przeciwstawiać się przyszłym zawirowaniom, załamaniom koniunktury i kryzysom?". Omówiono konkretne, adekwatne do sytuacji i wspólnie realizowane rozwiązania dla polskiej gospodarki, przedsiębiorczości i samorządów, w tym: możliwości i priorytety. Poruszono zagadnienia tempa, kierunków i spodziewanych efektów procesu odmrażania gospodarki. Ważny aspekt sesji stanowiły zadania samorządu i polskich metropolii w okresie "restartu", a także biznes w realiach pandemii i recesji. Wskazano także rolę samorządu gospodarczego. 

Przewodnicząca Rady Uczelni, Jolanta Jaworska w swojej wypowiedzi wskazała, z czym zmagają się przedsiębiorcy w okresie walki z pandemią z perspektywy organizacji ABSL.

"Musieliśmy w sposób błyskawiczny przenieść działalność zdalnie i w tej chwili 99% naszych firm członkowskich działa zdalnie. Musieliśmy zapewnić jak najlepszą jakość usług świadczonych dla naszych klientów głownie w Europie, ale też na wielu innych kontynentach (...) Kwestią bardzo istotną było zapewnienie też bezpieczeństwa i zdrowia naszym pracownikom. (...) Dotychczas w sektorze praca zdalna stanowiła 17%, w tej chwili jest to 99%."

Wśród utrudnień, z jakimi borykają się przedsiębiorcy Jolanta Jaworska wskazała m.in. chaos informacyjny oraz chaos w momencie tworzenia prawa, obawy o wydolność i możliwości naszej służby zdrowia, a także obawy o to, czy podawane informacje nt. miejsc i liczby zachorowań są rzetelne. Wiceprzewodnicząca ABSL podkreśliła przy tym współpracę z miastami wyrażając jednocześnie wdzięczność dla samorządów. 

"W tej chwili zastanawiamy się, jak wrócić, jak zacząć proces powrotu do biur. Mamy owszem przygotowane procesy, procedury, ale one zależą od czynników, które są od nas niezależne - zależą od sytuacji w służbie zdrowia, od dostępności testów. Kroki, które będziemy wykonywać będą więc bardzo ostrożne, będą etapowe. Będziemy bardzo uważanie przyglądać się temu, jak to wygląda. Liczmy na bardzo dobrą współpracę, na bardzo dobrą wymianę informacji, bo od tego zależy, jak szybko będziemy mogli nie tylko wrócić do biur <<bo chyba to nie jest tym głównym celem>>, ale nadal rozwijać ten sektor w Polsce i jednocześnie kontrybuować w znaczący sposób zarówno do budżetów miast, jak i do budżetu krajowego".

Więcej informacji nt. sesji

Partnerem Instytucjonalnym Europejskiego Kongresu Gospodarczego jest Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

Przypominamy, że Uczelnię podczas sesji "Rynek pracy. Sztuka adaptacji", która odbyła się 20 maja 2020 r. reprezentował JM Rektor dr hab. Robert Tomanek, prof. UE. Więcej informacji

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3