Przejdź do menu Przejdź do treści

2. plenarne spotkanie partnerów projektu eco-bot [relacja]

W dniach 16-17 października 2018 r. Uniwersytet Ekonomiczny, jako jeden z wiodących partnerów, gościł członków Konsorcjum międzynarodowego projektu Personalised ICT-tools for the Active Engagement of Consumers Towards Sustainable Energy- Eco-bot, na drugim plenarnym spotkaniu w Katowicach.

Projekt jest realizowany w latach 2017-2020 w ramach unijnego programu Horyzont 2020, a jego celem jest stworzenie spersonalizowanego wirtualnego asystenta energii, który pomoże konsumentom w codziennym zarządzaniu energią, co przełoży się na zwiększenie efektywności jej użycia.

W spotkaniu w Katowicach udział wzięli partnerzy z:

  • Niemiec - RiSA Gmbh; adelphi research gemeinnützige GmbH a także SEnerCon GmbH;
  • Grecji - Plegma Labs S.A.;
  • Hiszpanii - Estabanell y Pahisa Energia, S.A oraz DEXMA Sensors;
  • Szkocji - The University of Strathclyde.

Partnerów Konsorcjum oraz zaproszonych gości, z ramienia Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, powitali prof. dr hab. inż. Celina Olszak Dziekan Wydziału Ekonomii, dr inż. Robert Życiński Kanclerz oraz dr Sylwia Słupik z Katedry Polityki Społecznej i Gospodarczej – kierownik zespołu polskiego.

Część oficjalną spotkania uświetniły wystąpienia prof. Dariusza Pieńkowskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz dr Tomasza Müllera przedstawiciela Stowarzyszenia Klaster 3x20. Prof. Pieńkowski przedstawił w swoim referacie niezwykle ciekawe przykłady inicjatyw związanych z promowaniem odnawialnych źródeł energii, natomiast dr Müller opowiedział o działalności i aktualnych projektach zrównoważonych energetycznie gliwickiego Klastra 3x20. Uczestnicy spotkania mieli również okazję dowiedzieć się o działalności naukowej oraz dydaktycznej naszego Uniwersytetu oraz poznali pokrótce miasto Katowice z referatu dr Joanny Kos-Łabędowicz z Katedry Międzynarodowych Stosunków Ekonomicznych – również członka zespołu polskiego.

Na zamkniętym już dla publiczności spotkaniu, partnerzy dyskutowali między innymi o zaimplementowaniu modelu zachowań konsumentów energii. Założenia oraz wyniki modelowania przedstawiła partnerom dr Joanna Trzęsiok z Katedry Analiz Gospodarczych i Finansowych wraz z pozostałymi obecnymi członkami zespołu polskiego dr Joanną Kos-Łabędowicz, dr inż. Pawłem Lorkiem (Katedra Informatyki Ekonomicznej) oraz dr Sylwią Słupik. Na spotkaniu omawiano również przeprowadzone przez katowicki zespół wyniki empirycznych badań konsumentów energii oraz dyskutowano o dalszych wyzwaniach i celach związanych z realizacją projektu. Spotkanie okazało się również okazją do wymiany doświadczeń oraz nawiązania współpracy z ośrodkami i instytucjami partnerskimi.

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3