Nowoczesne rozwiązania chmurowe dla uczelni

W środę 28 lutego na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach odbyły się warsztaty technologiczne "Modern Workplace" dla dyrektorów i kierowników działów IT śląskich uczelni wyższych. Studenci będą mieli możliwość korzystać z rozwiązań wykorzystywanych obecnie przez tzw. duży biznes i dzięki temu łatwiej dopasować się do wymagań współczesnego rynku pracy.


Warsztaty technologiczne na rzecz wykorzystywania najnowszych technologii informatycznych w dydaktyce i infrastrukturze uczelni zorganizowane zostały we współpracy Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach z firmami Microsoft oraz Integrated Solutions. – "Liczę, że te warsztaty przyjmą wymiar cyklicznych spotkań na rzecz rozwoju uczelni wyższych na Śląsku" – mówił dr inż. Robert Życiński, kanclerz UE Katowice witając przedstawicieli działów IT uczelni.

Technologie zaprezentowane w czasie warsztatów posłużą studentom m.in. w rozwijaniu umiejętności programistycznych, ale także pozwolą zdobywać doświadczenie i wiedzę, niezbędną do uzyskania wymarzonej pracy w przyszłości. – "Jesteśmy obecnie o krok od tego, aby języki programowania gościły w CV tuż obok znajomości języków obcych" – mówi Cecylia Szymańska-Ban, Manager ds. Sektora Edukacyjnego w Microsoft Polska.

Dotychczas technologie Microsoft wspierały pracę uczelni m.in. w zakresie aplikacji dla studentów i pracowników dydaktycznych (zarówno w pracach biurowych, jak i komunikacji), zapewniania wsparcia systemów operacyjnych dedykowanych dla serwerów i komputerów osobistych, jak również dostarczania narzędzi programistycznych dla tworzenia własnych aplikacji po stronie uczelni. Korzystając z darmowej licencji Office 365 dla sektora edukacji, pracownicy uczelni oraz studenci mieli szansę wykorzystać aplikacje takie jak pakiet biurowy, kalendarz, czy komunikator Skype.

– "Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, w jaki sposób zastąpić fizyczną infrastrukturę informatyczną infrastrukturą działająca w oparciu o rozwiązania chmurowe. Dzięki temu uczelnie mogą inaczej spojrzeć na procesy dydaktyczne. To korzyść zarówno dla studentów, jak i instytucji." – mówi Dariusz Rajfura, dyrektor Centrum Informatycznego UE Katowice.

Widząc potencjał, jaki niosą rozwiązania w modelu chmurowym, dostępne z każdego miejsca i na dowolnym urządzeniu (komputerach, tabletach czy smartfonach), uczelnie mogły poznać modele rozwijania infrastruktury w oparciu o technologię dostarczoną przez Microsoft oraz zapoznać się z technologiami wspomagającymi pracę przy wdrażaniu programów badawczych.

Warsztaty poprowadzili: Anna Szewczyk-Trzcińska - Education Partner Channel Manager w Microsoft, Michał Drechny - Key Account Manager w Integrated Solutions oraz Damian Świderek - ekspert w zakresie rozwiązania Azure, platformy będącej kompleksowym zestawem usług w chmurze, przy użyciu których deweloperzy i informatycy mogą kompilować oraz wdrażać aplikacje, jak również zarządzać nimi w globalnej sieci centrów danych, a tym samym tworzyć dowolne produkty - od prostych aplikacji mobilnych po rozwiązania internetowe.