Przejdź do menu Przejdź do treści

Rozpoczęcie europejskiego projektu badawczego Eco-Bot

Między 18 a 19 października 2017 r. w Berlinie odbyło się spotkanie inicjujące europejski projekt badawczy Eco-Bot "Aktywne zaangażowanie konsumentów w kierunku zrównoważonej energii". Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach jest oficjalnym partnerem projektu.

Spotkanie partnerów, które odbyło się w dniach 18-19 października 2017 r. w Berlinie zainicjowało nowy projekt badawczy Eco - Bot finansowany ze środków programu Horyzont 2020. Projekt Eco-Bot (spersonalizowane narzędzia ICT do aktywnego zaangażowania konsumentów w kierunku zrównoważonej energii) dąży do zmiany zachowań zużycia energii w kierunku efektywności energetycznej. W ciągu najbliższych 39. miesięcy zespół uniwersytetów, twórców technologii i dostawców energii, a także małe i średnie przedsiębiorstwa z sektora zaawansowanych technologii w całej Europie i Turcji będą ściśle ze sobą współpracować.

Celem Eco-Bot jest stworzenie spersonalizowanego wirtualnego asystenta energii, który będzie dostarczać informacje o wyszczególnionym zużyciu energii na poziomie urządzenia za pomocą narzędzia do czatowania. Rozwiązanie to będzie uwzględniać postęp w zakresie najnowszych technologii, takich jak: przetwarzanie języka naturalnego, zaawansowane przetwarzanie sygnałów (dezagregacja energii) i wielowymiarowe modelowanie behawioralne. Wykorzystane zostaną również dostępne zaawansowane technologie informacyjne i komunikacyjne, takie jak inżynieria wiedzy, uczenie maszynowe i systemy eksperckie, które pozwolą na przekształcenie wieloczynnikowych modeli do redukcji wykorzystania energii w interaktywne, spersonalizowane i ukierunkowane zalecenia dla konsumentów odnośnie oszczędzania energii.

Rozwiązanie zostanie przetestowane i zademonstrowane w trzech różnych przypadkach użycia, elektrowni w Katalonii (Estabanell Business 2 Consumer use case), wiodącego Systemu Zarządzania Energią dla Budynku SaaS z dwoma firmami ESCO/zarządcami budynków w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii (DexmaTech Business to Business use case) oraz użytkowników energii elektrycznej w gospodarstwach domowych z inteligentnymi licznikami w Niemczech (senerCon Business 2 Business 2 Consumer use case) aby zweryfikować działanie systemu Eco-Bot w rzeczywistych i różnorodnych warunkach.

UNIWERSYTET EKONOMICZNY W KATOWICACH jest oficjalnym partnerem projektu i bierze udział w badaniach teoretycznych i empirycznych na rzecz przyszłości zrównoważonej energii poprzez stworzenie, w oparciu o teorię ekonomii oraz założenia ekonomii behawioralnej, holistycznego modelu zachowania konsumentów energii, będącego podstawą do wykreowania spersonalizowanego wirtualnego asystenta energii.

Więcej informacji:

Mr. Stephanos Camarinopoulos

RISA Sicherheitsanalysen GmbH 

Email: s.camarinopoulos@risa.de

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3