Przejdź do menu Przejdź do treści

FameLab ‒ konkurs dla naukowców

Trwa nabór do 8 edycji konkursu FameLab – międzynarodowego formatu, który pod egidą British Council odbywa się na całym świecie i od lat otwiera naukowcom nowe drzwi. Polską edycję współorganizuje Centrum Nauki Kopernik, a Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego objęło go patronatem. Do wygrania są wartościowe nagrody!

Pomysł polega na tym, aby udostępnić naukowcom scenę i mikrofon, zapewnić wsparcie szkoleniowe i pomóc rozwinąć skrzydła. Czy będzie to dla nich oznaczać zdobycie nowego narzędzia w popularyzacji nauki, czy też doskonalenie umiejętności ważnych w karierze naukowej – zależy już od nich samych.

Przez FameLab przeszli tacy znakomici popularyzatorzy i naukowcy, jak – nominowani do tegorocznego tytułu Popularyzatora Nauki – Aleksandra Ziembińska-Buczyńska i Dariusz Aksamit, czy zdobywca tegorocznej nagrody tygodnika Polityka Szymon Drobniak. FameLab to też relacje – co roku finaliści tego konkursu zasilają niezwykłą społeczność, działającą na rzecz nauki i krytycznego myślenia, m.in. to w FameLabie swoje korzenie ma Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki.

Aby zgłosić się do FameLabu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, który będzie dostępny na stronie famelab.org.pl do 28 stycznia 2019. Najważniejszą częścią zgłoszenia jest 3-minutowy film – nagranie Waszego wystąpienia o nauce. Film musi być nagrany jednym ciągiem, bez cięć, bez montażu. Musi przedstawiać Waszą sylwetkę. Możecie używać rekwizytów. Jakość techniczna nagrania nie będzie oceniana – musi być jedynie wystarczająca, aby można było usłyszeć i zobaczyć Wasze wystąpienie.

Już niedługo na profilu Facebookowym konkursu FameLab pojawią się wskazówki, jak dobrze mówić o nauce.

Nagrody w 8. edycji FameLabu

Laureat/-ka pierwszego miejsca otrzyma 13 tysięcy złotych, laureat/-ka drugiego miejsca – 7 tysięcy złotych, laureat/-ka trzeciego miejsca – 3 tysiące złotych. Laureat/-ka nagrody publiczności – voucher na usługi językowe (kurs, egzamin językowy lub korekta tekstu) fundowany przez British Council. Dodatkowo specjalne wyróżnienie przyzna Fundacja Kościuszkowska – będzie to promesa gwarantująca trzymiesięczne stypendium naukowe w USA w wysokości 9 tysięcy dolarów amerykańskich.

Terminy tegorocznej edycji

  • Przyjmowanie zgłoszeń od 3 grudnia 2018 do 28 stycznia 2019 (do godziny 12.00),
  • Półfinał: 2 marca 2019,
  • szkolenie MasterClass z zakresu komunikacji naukowej, autoprezentacji oraz wystąpień publicznych: 29–31 marca 2019,
  • finał krajowy: 18 maja 2019,
  • międzynarodowe półfinały oraz międzynarodowy finał w Cheltenham: 4–9 czerwca 2019.

Partnerami konkursu są: Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Fundacja Kościuszkowska i Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki.

Szczegóły na stronie www.famelab.org.pl.

Dołącz do nas

Akredytacje i partnerzy

logotyp efmd
logotyp ceeman
logotyp hr
logotyp cima
logotyp eaie
logotyp bauhaus4
logotyp progres3