Informacja dla społeczności akademickiej

W nawiązaniu do opublikowanego w dniu 6 grudnia 2016 r. przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego stanowiska na temat sytuacji studentów zagranicznych w Polsce, informujemy, iż Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach potępia wszelkie przejawy dyskryminacji, czy to ze względu na wyznanie, pochodzenie, narodowość, czy płeć.

Co więcej, w związku z pojawiającymi się w ostatnim czasie na polskich uczelniach przypadkach niestosownego zachowania pracowników względem studentów, prosimy o szczególną uwagę i wyczulenie na jakiekolwiek przejawy zachowań odbiegających od przyjętych norm i obyczajów. Zachowania takie są krzywdzące oraz naruszają przepisy prawa, wpływają także niekorzystnie na wizerunek uczelni.

Zapewniamy jednocześnie, że na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach tego typu zachowania nie będą tolerowane.

Przypominamy, że studenci i doktoranci w przypadku naruszenia dóbr osobistych, doświadczenia niestosownego zachowania, czy też w trudnych sytuacjach życiowych mogą liczyć na wsparcie władz Uczelni. Zachęcamy także do odwiedzania na stronie internetowej zakładki Pomoc dla studentów, gdzie można znaleźć przydatne informacje nt. pomocy dla osób niepełnosprawnych, materialnej, psychologicznej i in.

Przypominamy również, że cała społeczność akademicka: pracownicy naukowo‑dydaktyczni, pracownicy administracyjni, studenci i doktoranci powinni stosować się do zapisów umieszczonych w Statucie, jak i Kodeksie Etyki Uczelni, m.in. w myśl których "Uniwersytet w swojej działalności kieruje się najlepszymi tradycjami akademickimi, postępując i wychowując w duchu szacunku dla prawdy, poszanowania praw i godności osoby ludzkiej, patriotyzmu i demokracji.", pracownicy "(…) zobowiązani są do unikania słów i zachowań nietaktownych, które nie licują z kulturą i dobrymi obyczajami.", a wspólnota akademicka wymaga "(…) wzajemnego poszanowania, współdziałania i solidarności, uczciwości i odpowiedzialności (…)".