Podsumowanie drugiej edycji projektu "Liderzy przyszłości"

W dniach 19 i 20 maja 2016 r. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach w auli CNTI obyły się wykłady otwarte "EEC - Liderzy przyszłości", w ramach inicjatywy Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Ze studentami i absolwentami uczelni z kraju i zagranicy spotkali się ludzie sukcesu, znani inwestorzy, menedżerowie i politycy.


Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia

To już druga edycja cyklu wykładów otwartych w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC). Inicjatorem "Liderów przyszłości" jest prof. UE dr hab. Robert Tomanek, Rektor-elekt, Prorektor ds. Organizacji, Finansów i Rozwoju.

Spotkania zainaugurował wykład Arkadiusza Gęsickiego - Partnera Lokalnego McKinsey & Company w Polsce. Prelegenta przywitał, prof. Tomanek. W wystąpieniu pt. "Potęga cyfryzacji" Arkadusz Gęsicki mówił między innymi, że "globalizacja wkroczyła w nową fazę - erę transmisji danych, które są nie tylko nośnikiem informacji, ale też pomysłów i innowacji". Wspominał także o tym, jak w cyfrowym wyścigu radzi sobie Polska - pod względem cyfryzacji Polska zajmuje 28. miejsce wśród 34 krajów OECD. "Cyfryzacja pomoże rozwiązać główne problemy polskiej gospodarki: poprzez zwiększenie produktywności, rozszerzenie rynku, pobudzenie innowacyjności i efektywniejsze wykorzystanie kapitału ludzkiego" - dodał.

W kolejnych wystąpieniach pierwszego dnia uczestnicy mieli szansę wysłuchać również: Witolda Śmidowskiego – ambasadora RP w Królestwie Arabii Saudyjskiej, a także Tadeusza Truskolaskiego – prezydenta Białegostoku, który poruszył kwestie wykluczenia społecznego, ze szczególnym uwzględnieniem e-wykluczenia i barier finansowych; pokazał także rozwiązania typu Smart City wdrożone w Białymstoku. Następnie liderzy przyszłości uczestniczyli w wystąpieniu Adama Krzanowskiego - prezesa Zarządu i współwłaściciela Grupy Nowy Styl, który opowiedział o doświadczeniach Grupy działającej w branży mebli i krzeseł biurowych, w tym o historii ekspansji międzynarodowej. Uczestnicy wysłuchali również wykładu nt. strategii podatkowej Pawła Szałamachy - ministra finansów. Minister poruszył kwestie umiarkowanych stawek i sprawnej administracji. Podczas wystąpienia zaznaczył, że koncepcje opodatkowania w Polsce, to temat, nad którym, ze względu na wielość poglądów, dyskusja będzie trwała zawsze. W czasie pierwszego dnia wykładów Krzysztof Bielecki - przewodniczący Rady Partnerów EY i były premier RP omówił także cechy, które powinien mieć dobry lider, a umiejętności biznesowe porównywał do innych obszarów, jak np. piłka nożna. Ostatni wykład 19 maja wygłosił Jacek Siwicki - prezes Enterprise Investors.

W drugim dniu, 20 maja, z liderami przyszłości, jako pierwszy, spotkał się Jacek Jankowski - Ambasador RP w Etiopii, który mówił o rozwoju i demografii Etiopii, a także o relacjach międzynarodowych pomiędzy Polską a Etiopią. Następnie z uczestnikami dyskutował Robert Biedroń - Prezydent Słupska, który opowiadał o potrzebie różnorodności w świecie biznesu i nie tylko. Podkreślał przy tym, jak ważna jest rola kobiet w społeczeństwie. Jakub Bierzyński - założyciel, CEO, OMD Sp. z o.o. w swoim wystąpieniu mówił uczestnikom o tym, jak ważna jest przedsiębiorczość oraz że trzeba z niej korzystać, by osiągnąć sukces. Kolejni prelegenci, przedstawiciele Centrum Wiedzy McKinsey we Wrocławiu: Mateusz Filarowski - Starszy Analityk i Małgorzata Gontarz – Dyrektor podzielili się swoją wiedzą nt. o analizy big data i możliwości właściwego wykorzystania danych w firmach. Drugi dzień spotkań zakończyło wystąpienie Magdaleny Dziewguć - Head of Google for Work CEE, która zainspirowała słuchaczy wystąpieniem nt. przywództwa 3.0, o planowaniu kariery w ramach uwarunkowań polskich firm.

Przeczytaj więcej o projekcie: www.eec-liderzy.eu 

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach jest Partnerem Instytucjonalnym Europejskiego Kongresu Gospodarczego.