Project Week 2019 [relacja]

Za nami kolejna edycja Project Week 2019 - wydarzenia cyklicznego, którego celem jest wspólna praca studentów nad studium przypadku z obszaru logistyki i finansów. Tegoroczna edycja pozwoliła współpracować zarówno studentom, jak i naukowcom z Odisee University of Applied Sciences z Brukseli oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

W organizację wydarzenia zaangażowane są obecnie dwie uczelnie: Odisee University of Applied Sciences z Brukseli oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w Brukseli w 2015 r., druga (już z udziałem studentów i wykładowców UE Katowice) – w Berlinie w marcu 2016 r. Organizację wydarzenia w 2017 r. powierzono Uniwersytetowi Ekonomicznemu w Katowicach. Edycja w roku 2018 odbyła się w Brukseli, gdzie ustalono, że gospodarzem kolejnej edycji 2019 ponownie będą Katowice.

Tegoroczna edycja PROJECT WEEK 2019 miała miejsce w dniach 1-5 kwietnia 2019 r. w murach Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. W 2019 roku wydarzenie współorganizowane było przez pracowników Katedry Transportu Wydziału Ekonomii oraz Katedry Finansów Przedsiębiorstw i Ubezpieczeń Gospodarczych Wydziału Finansów i Ubezpieczeń.

W PROJECT WEEK 2019 wzięło udział 14 studentów Odisee University of Applied Sciences z Brukseli, 20 studentów kierunku Logistyka na Wydziale Ekonomii oraz 16 studentów kierunku Finance and Accounting (FAB) na Wydziale Finansów i Ubezpieczeń.

Studenci zostali podzielni na 7 grup, które składały się z przedstawicieli: logistyków z UE Katowice, logistyków z Odisee University z Brukseli oraz finansistów z UE Katowice.

Przez 4 dni grupy intensywnie pracowały nad rozwiązaniem złożonego studium przypadku dotyczącego zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwie logistycznym oraz finansowej oceny kosztów związanych z proponowanymi rozwiązaniami. Praca studentów oceniana była przez 6 osobową komisję (jury konkursu) w składzie: prof. Jort Van Schil oraz prof. Nadine Hendrickx z Odisee University of Applied Sciences w Brukseli, dr hab. Monika Wieczorek-Kosmala i dr hab. Joanna Błach z Katedry Finansów Przedsiębiorstw i Ubezpieczeń Gospodarczych Wydziału Finansów i Ubezpieczeń oraz dr Anna Urbanek i dr Grzegorz Krawczyk z Katedry Transportu Wydziału Ekonomii.

Jury wyłoniło zwycięską drużynę, która wypracowała najlepsze rozwiązanie, charakteryzowała się najlepszym poziomem współpracy logistyczno-finansowej, a także w najlepszy sposób zaprezentowała swoje rozwiązanie. Ponadto spośród pozostałych drużyn wybrano drużynę najlepszych logistyków oraz najlepszych finansistów, którzy wypracowali wyróżniające się rozwiązanie w jednym obszarze. Każdy z uczestników wydarzenia otrzymał certyfikat potwierdzający udział w PROJECT WEEK 2019.

Partnerem PROJECT WEEK 2019 był FLYSPOT Katowice, który dla uczestników wydarzenia zorganizował niespodziankę, czyli loty w tunelu aerodynamicznym. Warto dodać, że FLYSPOT w Katowicach to najnowocześniejszy tunel aeordynamiczny na świecie.

Części dydaktycznej PROJECT WEEK KATOWICE 2019 towarzyszyło seminarium naukowe w dniach 2 oraz 4 kwietnia 2019 r. "Sustainable Development Goals", które miało na celu zacieśnienie współpracy naukowo-badawczej pomiędzy UE Katowice a pracownikami naukowymi Odisee University of Applied Sciences z Brukseli.

Seminaria prowadzone były przez prof. Karen Brabant (Department of Business Science, Research Center for Entrepreneurship Odisee University of Applied Sciences Brussel), która wygłosiła dwa wykłady:

• "The sharing economy and how to trigger responsible behavior through agency",
  • "EU-projects: do’s and don’ts in developing project proposals in establishing good collaborations and in achieving predefined goals".

Seminarium cieszyło się dużym zainteresowaniem pracowników i doktorantów Uniwersytetu Ekonomicznego, a wykładom towarzyszyła inspirująca dyskusja.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy studentom, którzy wzięli udział w tegorocznej edycji tego międzynarodowego wydarzenia.