Rozpocznij od kultury z Muzeum Śląskim - studencki październik

Z okazji rozpoczynającego się roku akademickiego Muzeum Śląskie po raz drugi zaprasza studentów wyższych uczelni z całego kraju do zwiedzania wystaw za złotówkę. Za okazaniem legitymacji studenckiej przez cały październik można zobaczyć ekspozycje stałe i czasowe w dwóch siedzibach Muzeum – przy katowickim rynku oraz w Strefie Kultury.


Rozpocznij od kultury z Muzeum Śląskim - studencki październik

Wśród wystaw stałych znajdują się m.in. galerie sztuki polskiej od 1800 roku do współczesności oraz pierwsza w Polsce ekspozycja prezentująca niezwykłą twórczość artystów nieprofesjonalnych.

W Muzeum Śląskim można zapoznać się również z dwoma wystawami narracyjnymi – "Laboratorium przestrzeni teatralnych. Przeszłość w teraźniejszości" oraz "Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów", z których pierwsza opowiada o głównych trendach w plastyce scenicznej, a druga o historii Górnego Śląska. Najmniejsza z ekspozycji – Galeria śląskiej sztuki sakralnej – wpisuje się w program wystaw stałych poświęconych historii, kulturze i sztuce Śląska. Wystawa czasowa "Zaczęło się od ziarna… Historia roślin uprawnych" w zrewitalizowanym budynku łaźni głównej ukazuje dzieje człowieka w kontekście towarzyszących mu roślin. 

W siedzibie Muzeum przy katowickim rynku znajduje się wystawa czasowa "Między Montmartre’em a Montparnasse’em. Dzieła artystów z ziem polskich, działających w Paryżu w latach 1900–1939, z kolekcji prywatnych". Ekspozycję oglądać można do 15 października.

Na październik zaplanowano także dwa wernisaże. Od 20 października w obu siedzibach Muzeum oglądać będzie można wystawę "Interwencje. Przestrzeń, czas, pamięć", będącą efektem rezydencji trzech artystów: Frauke Dannert (Niemcy), Davida Leleu (Francja) i Michała Smandka (Polska), zaproszonych do udziału w projekcie "Kultur’a-Trium". Projekt realizowany jest we współpracy z Instytucją Kultury Ars Cameralis. Z kolei dzień później w siedzibie Muzeum w Strefie Kultury zwiedzającym udostępniona zostanie wpisująca się w obchody Roku Reformacji wystawa "Wszystko osiąga się przez nadzieję. Kulturowe dziedzictwo Reformacji na Śląsku".

Więcej informacji na stronie Muzeum Śląskiego