Stena Circular Economy Award

Do 31 stycznia 2020 przyjmowane są zgłoszenia do III edycji konkursu Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego organizowanego przez Stena Recycling. Na zwycięzców czekają nagrody: laptopy oraz 10 000 zł na realizację zaproponowanego projektu lub kampanii.

- "To właśnie studenci już dzisiaj kształtują nadchodzącą przyszłość. Od biznesu oczekują większej odpowiedzialności za jego wpływ na środowisko naturalne. Dlatego, często to oni są najaktywniejszymi promotorami zmian, prowadzących do lepszego, bardziej zrównoważonego korzystania z zasobów. Poprzez nasz konkurs pokazujemy projekty, które realnie mogą wesprzeć firmy czy miasta we wprowadzaniu gospodarki cyrkularnej do codziennego działania. Takim pomysłem może być również kampania promująca gospodarkę o obiegu zamkniętym" – mówi Aleksandra Surdykowska, PR & Marketing Manager Stena Recycling.

Gospodarka Obiegu Zamkniętego (GOZ) polega na racjonalnym i efektywnym wykorzystaniu zasobów oraz minimalizowaniu negatywnego wpływu wytwarzanych produktów na środowisko. GOZ jest przeciwieństwem gospodarki linearnej, w której cykl życia produktu ogranicza się do produkcji, użycia i wyrzucenia. Model cyrkularny jest jednym z priorytetów polityki Unii Europejskiej. Jednym z założeń jest m.in. osiągnięcie do 2030 roku poziomu 70% w odniesieniu do recyklingu odpadów opakowaniowych, 60% - odpadów komunalnych, 55% - plastiku, 60% - aluminium, 80% – metali żelaznych.

Konkurs Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego organizowany jest od 2017 roku. To pierwszy w Polsce konkurs skierowany do przedsiębiorstw i środowiska akademickiego pozwalający na wymianę pomysłów i doświadczeń w obszarze GOZ.

Zgłoszenia przyjmowane są w trzech kategoriach:

1. dla przedsiębiorstw, które wdrożyły praktyki GOZ,
  2. 2. dla przedsiębiorstw, które wdrożyły działania promujące GOZ,
  3. 3. dla studentów, którzy zaproponują wdrożenie GOZ przydatne dla biznesu lub akcję społeczną/kampanię promującą ideę GOZ.

Zgłoszenia można przesyłać do 31 stycznia 2020 r. przez formularz znajdujący się na stronie: www.stenarecycling.pl/stena-circular-economy-award.

Laureatów konkursu wyłoni jury w dziewięcioosobowym składzie reprezentującym partnerów konkursu. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni wiosną 2020 r. podczas gali podsumowującej trzecią edycję.