Wizyta studyjna Kraków [relacja]

W dniach 24-25 października 2019 roku odbył się wyjazd studyjny do PKM Jaworzno oraz firmy Transporeon. Uczestnikami byli studenci logistyki (inżynierska) trzeciego oraz czwartego roku.

Pierwszego dnia odbył się wyjazd studyjny do PKM Jaworzno. Studenci mogli z bliska zobaczyć funkcjonowanie przedsiębiorstwa transportu miejskiego. W czasie wizyty zobaczyli między innymi jedyny w Europie automat do zmiany baterii w autobusach elektrycznych, stację paliw, myjnię, stację napraw, dyspozytornie czy stację ładowania pantografowego. Studenci mieli okazję poznać bliżej budowę autobusu elektrycznego czy sposób jego ładowania. Prowadzący szczegółowo przedstawił również podstawowe informacje dotyczące funkcjonowania PKM Jaworzno, odniósł się do planów rozwoju, uwarunkowań geopolitycznych oraz przybliżył zwiedzającym politykę transportową miasta. W trakcie wizyty poruszano także problemy związane z organizacją sieci transportowej, między innymi kwestie jej planowania, rozwoju czy wyzwania oraz problemy związane z implementacją autobusów elektrycznych. Wizyta w PKM Jaworzno pozwoliła studentom na szczegółowe poznanie problematyki transportu miejskiego oraz uwarunkowań, jakie są z nim związane. Zdobyta wiedza przydatna może być podczas zajęć na Uniwersytecie, pisaniu pracy dyplomowej czy decyzjach związanych z przyszłą pracą zawodową.

W drugim dniu wyjazdu studyjnego odbyła się wizyta w Transporeonie, firmie która zajmuje się dostarczaniem platform służących do automatyzacji procesów logistyki transportu zarówno po stronie załadowców, sieci handlowych jak i przewoźników. W ramach spotkania studenci mogli poznać warunki pracy oraz wymagania stawiane kandydatom.

W następnych częściach spotkania przedstawiciele przedsiębiorstwa szczegółowo przedstawili uczestnikom możliwości trzech platform - TiContract, Transporeon, Mercareon. Kolejny element warsztatów dotyczył big data – wykorzystanie giga danych do analizy i predykcji. Studenci mieli okazję poznać techniki wykorzystywane podczas analizy dużych baz danych.

Uczestnicy wyjazdu studyjnego zapoznali się też ze studiami przypadków kilku klientów Transporeonu. Zadaniem studentów była próba rozwiązania problemów przy wykorzystaniu zdobytej na warsztatach wiedzy – pomysły okazały się bardzo trafione, często bardzo zbliżone do rzeczywistych rozwiązań. Ostatnim elementem wizyty był warsztat na temat standardów obsługi klienta oraz problemów jakie pojawiają się w relacji dostawca-klient. Wizyta pozwoliła na rozwój kompetencji z zakresu logistyki oraz poznanie ciekawych i skutecznych narzędzi do optymalizacji procesów logistycznych, które wykorzystane mogą być w przedsiębiorstwach związanych z szeroko pojętą logistyką.

Wyjazd studyjny pozwolił studentom na zapoznanie się ze specyfiką pracy przedsiębiorstw związanych z logistyką miejską oraz dostarczających rozwiązania IT dla logistyki. Nabyta przez nich wiedza z pewnością przyda się podczas studiowania czy przyszłej pracy zawodowej. Z rozmów ze studentami jasno wynika, że wyjazd ten był dla nich bardzo pouczający i ciekawy.

Wizyta odbyła się w ramach projektu POWER 3.5. "Blisko – Międzynarodowo - Przez całe życie. Kompleksowy program zrównoważonego rozwoju Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach".