100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

11 listopada obchodzimy jedno z najważniejszych państwowych świąt i jak co roku w Katowicach prowadzone będą obchody upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości. Tegorocznej 100. rocznicy odzyskania niepodległości towarzyszyć będzie hasło "W bieli i czerwieni".

Tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości będziemy w Katowicach obchodzić aż 2 dni. 10 listopada od godziny 13:00 do 21:30 na placu Chrobrego odbędzie się piknik wojskowy, w trakcie którego będziemy mogli zobaczyć czołgi, wozy pancerne i bronie, a także występ orkiestry wojskowej i mażoretek czy pokaz musztry. O 17:00 na placu Sejmu Śląskiego rozpocznie się pokaz multimedialnego widowiska pod tytułem "Niepodległa", połączony z występem Teatru Ognia Nam-Tara z Chorzowa.

W niedziele 11 listopada o godz. 10:00 wystąpi Orkiestra Dęta Katowice, a następnie, o 10:30 świętowanie zainauguruje msza za Ojczyznę w Archikatedrze Chrystusa Króla, której będzie przewodniczył Metropolita Katowicki Arcybiskup Wiktor Skworc. Po mszy zebrani przejdą z katedry na plac Bolesława Chrobrego pod pomnik Józefa Piłsudskiego. Z kolei o godz. 13:30 rozpocznie się parada z udziałem szwadronu 3. Pułku Ułanów Śląskich, a także występy orkiestr dętych i pokaz musztry.

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości będzie można również świętować na Stadionie Śląskim, gdzie po raz kolejny zorganizowane zostanie Święto Niepodległości. Na placu Europejskim między 12:00 a 19:00 na zainteresowanych będą czekać wystawy militariów, liczne pokazy i konkursy z nagrodami

Warto wspomnieć również o płycie z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, wydanej przez Stowarzyszenie Pro Musica Organa wspólnie z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach oraz Miastem Sokołów Podlaski. Nagrania dokonał prof. Tadeusz Trzaskalik, Kierownik Katedry Badań Operacyjnych naszego Uniwersytetu. Więcej

Naszych studentów i pracowników informujemy, że w związku z ustanowieniem 12 listopada dniem wolnym od pracy, zajęcia dydaktyczne tego dnia zostają odwołane. Więcej