Absolwent UE Katowice na podium w prestiżowym programie MIT

Aleksander Bilewski, absolwent naszego Uniwersytetu pierwszym i jedynym Polakiem w prestiżowym programie MIT Entrepreneurship Bootcamp - zajął w nim 3 miejsce! Wraz ze swoim zespołem przygotował platformę, która ma pomagać ludziom w rozwoju ich potencjału i zdobyciu lepszej pracy.


Zespół DeramGo z nagrodą, źródło: Aleksander Bilewski
Zespół DeramGo z nagrodą, źródło: Aleksander Bilewski

 

Przedsiębiorczość to z roku na rok coraz gorętszy temat na świecie. W Polsce również, co widać m.in. przez uruchomione w ostatnich miesiącach jednego z pięciu na świecie Google Campus Warsaw czy też MIT Enterprise Forum Poland będącego częścią globalnej sieci akceleratorów dla startupów. I to właśnie MIT, Massachusetts Institute of Technology, będący jedną z najlepszych uczelni na świecie, jest jednym z liderów nauczania przedsiębiorczości.

Absolwenci MIT założyli do tej pory już ponad 25 tys. firm, m.in. Dropbox, Bose. Te firmy generują ponad 2 tryliony dolarów przychodów na rok i zatrudniają ponad 3,3 miliona ludzi. Gdyby MIT było państwem to zajmowałoby ono 11 pozycję na świecie pod względem przychodów. W opinii wielu ekspertów to dzięki przedsiębiorczości możliwe będzie rozwiązanie wielu problemów na świecie, a także stworzenie wielu nowych miejsc pracy.

Przedsiębiorcami nie zostają tylko specjalne jednostki o wyjątkowych cechach. Przedsiębiorczości można się nauczyć i MIT jest wśród liderów edukacji w tym zakresie. Jednym ze sztandarowych programów jest MIT Global Entrepreneurship Bootcamp prowadzony na MIT przez Martin Trust Center for MIT Entrepreneurship. Jest to 3 miesięczny program mentorski, który rozpoczyna się jednotygodniowym intensywnym szkoleniem. Przed uczestnikami tego prestiżowego programu stoi wyzwanie założenia firmy w jeden tydzień. Trzy lata życia startupu, z poszczególnymi wzlotami i upadkami, jest skompresowane w 6 dni, z których każdy wypełniony wykładami, projektami i konsultacjami, trwa minimum 17 godzin.

Tegoroczny Bootcamp miał miejsce w Seulu;  spośród ponad 800 nadesłanych aplikacji zakwalifikowało się do niego jedynie 75 osób z 40 różnych krajów. Wykładowcami tegorocznej edycji byli m.in.

  • Bill Aulet - dyrektor zarządzający Martin Trust Center for MIT Entrepreneurship autor książki "Przedsiębiorczość zdyscyplinowana. Od startupu do sukcesu w 24 krokach", a także starszy wykładowca na MIT Sloan School of Management),
  • Elaine Chen - starszy wykładowca na MIT Sloan School of Management, założyciel i dyrektor zarządzający ConceptSpring),
  • Rodney Brooks - prezes, założyciel i CTO Rethink Robotics, założyciel iRobot oraz były dyrektor laboratorium Sztucznej Inteligencji na MIT,
  • Charlie Fine – dziekan Asia School of Business, starszy wykładowca na MIT Sloan School of Business, dyrektor International Motor Vehicle Program na MIT,
  • Hyungseok "Dino" Ha – współzałożyciel i CEO firmy Memebox,
  • Young J. Cha – założyciel i CEO firmy On Demand Korea,
  • Hyungsoo Kim założyciel i CEO firmy Eone Timepieces,
  • Aman Advani - współzałożyciel i CEO firmy Ministry of Supply,
  • Adam Blake – współzałożyciel firmy ThriveHive,
  • Miles Barr - współzałożyciel i CEO firmy Ubiquitous Energy.

W gronie uczestników po raz pierwszy w historii znalazł się Polak, Aleksander Bilewski z Gliwic. Aleksander jest absolwentem Wydziału Finansów i Ubezpieczeń Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Jest on również jednym z założycieli zespołu PolSl Racing biorącego udział w Formule Student, najbardziej prestiżowych zawodach motoryzacyjnych dla studentów na świecie. Aleksander wspólnie ze swoim zespołem założył DreamGO, platformę której celem jest pomoc ludziom w rozwoju ich potencjału i zdobyciu lepszej pracy poprzez kontakt z doświadczonymi profesjonalistami. Jednocześnie umożliwia ona specjalistom z branży zarobić dodatkowe pieniądze dokonując pozytywnych zmian. W zespole nasz Absolwent znajduje się Marco Angeles (Singapur), Akshay Kulkarni (Indie), Bona Kim (Korea Południowa), Tarek Sheikh Al-Shbab (Syria) i Simon Cardona (Columbia). Opracowanie dobrego rozwiązania jest bardzo ważne dla całego zespołu, sam Aleksander mówi:

"Jesteśmy głęboko przekonani, że nie jesteśmy w stanie rozwiązać wielu problemów na świecie zanim nie poprawimy tego, w jaki sposób rozwijamy talenty i potencjał drzemiący w każdym z nas."

Nasz Absolwent w programie nie zawiódł, gdyż w finałowej prezentacji startupu przed inwestorami zajął z zespołem 3 miejsce! Jest to doskonałe potwierdzenie wartości polskich absolwentów. Kolejna edycja MIT Entrepreneurship Bootcamp odbędzie się już 7 sierpnia na Massachusetts Institute of Technology.

Wszyscy zainteresowani mogą aplikować już dziś pod tym adresem: http://bootcamp.mit.edu/#/apply/student

Aleksander Bilewski wraz ze swoim zespołem kontynuuje prace nad swoim startupem DreamGO i ma nadzieję, że jego historia zainspiruje kolejne osoby do udziału w programie: "MIT Entrepreneurship Bootcamp to program, który zmieni twoje życie. Wiedza i doświadczenie, jakie zdobywasz jest bezcenne. Stajesz się częścią społeczności przedsiębiorców, profesjonalistów i mentorów, dzięki której zawsze będziesz miał wsparcie swoich działań".

Bolid PolSl Racing 2016, źródło: Aleksander Bilewski
Bolid PolSl Racing 2016, źródło: Aleksander Bilewski
PolSl Racing Team Formula Student Włochy 2014, źródło: Aleksander Bilewski
PolSl Racing Team Formula Student Włochy 2014, źródło: Aleksander Bilewski
Prezentacja Finasłowa, źródło: Aleksander Bilewski
Prezentacja Finasłowa, źródło: Aleksander Bilewski
Prezentacja prowadzona przez Aleksandra Bilewskiego, źródło: Aleksander Bilewski
Prezentacja, źródło: Aleksander Bilewski
Q&A, źródło: Aleksander Bilewski
Q&A, źródło: Aleksander Bilewski
Spotkanie w Ambasadzie Polski w Seulu, źródło: Aleksander Bilewski
Spotkanie w Ambasadzie Polski w Seulu, źródło: Aleksander Bilewski
Wręczenie nagrody przez Kadrę MIT, źródło: Aleksander Bilewski
Wręczenie nagrody przez Kadrę MIT, źródło: Aleksander Bilewski
Uczestnicy MIT Global Entrepreneurship Bootcamp, źródło: Aleksander Bilewski
Uczestnicy MIT Global Entrepreneurship Bootcamp, źródło: Aleksander Bilewski