II Metropolitalny Festiwal Chóralny

Zapraszamy na II Metropolitalny Festiwal Chóralny organizowany przez Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, podczas którego, wraz z Chórem Rencontres Musicales en Loire z Saint-Étienne, Gliwicką Orkiestrą Kameralną oraz solistami, pod dyrekcją Michała Brożka, dwukrotnie wykonają wybitne dzieło muzyki barokowej, Mszę h-moll Jana Sebastiana Bacha.

Pierwszy koncert odbędzie się 29 kwietnia 2019 r. o godzinie 19:00 w Kościele św. Anny w Katowicach – Nikiszowcu (Plac Wyzwolenia 21), a drugi koncert 1 maja 2019 r. o godzinie 16:00 w Kościele św. Marii Magdaleny, przy ulicy ks. Konstantego Damrota 62 w Tychach. Na oba koncerty wstęp wolny.

Metropolitalny Festiwal Chóralny powstał z myślą o upowszechnianiu muzyki chóralnej i wokalno-instrumentalnej wśród mieszkańców Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – mówi Michał Brożek, dyrektor artystyczny Festiwalu. – Tegoroczna, druga edycja, zyskała charakter międzynarodowy dzięki obecności Chóru RML - Muzycznych Spotkań w Loarze z Saint-Étienne, Miasta Partnerskiego Katowic. Nasza przyjaźń muzyczna trwa od 2013 r., kiedy po raz pierwszy odwiedziliśmy Saint-Étienne w celu wspólnego wykonania IX Symfonii Ludwiga van Beethovena. Rok później gościliśmy chórzystów z Francji w Katowicach, czego owocem był koncert Requiem Gabriela Faurego. W bieżącym roku spotkaliśmy się ponownie w Saint-Étienne podczas Festiwalu Bacha, wspólnie dając tam dwa koncerty Wielkiej Mszy h-moll tego kompozytora. Chcąc zaprezentować polskiej publiczności ten wymagający repertuar, zaprosiliśmy Chór RML do Polski, aby podczas II Metropolitalnego Festiwalu Chóralnego ponownie stworzyć jeden zgrany zespół, który zmierzy się z najdoskonalszym dziełem religijnym Jana Sebastiana Bacha. Zapraszam Państwa w imieniu wszystkich wykonawców na to niezwykłe wydarzenie kulturalne.

Wykonawcy:

• Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach | Przygotowanie Michał Brożek,
  • Chór Rencontres Musicales en Loire z Saint-Etienne we Francji | Przygotowanie Philippe Péatier,
  • Gliwicka Orkiestra Kameralna.

Soliści:

• Agata Chodorek – sopran,
  • Natalia Łukaszewicz-Charabin – sopran,
  • Piotr Łykowski – kontratenor,
  • Maciej Łykowski – tenor,
  • Krzysztof Kotoński – bas.

Dyrygent – Michał Brożek

Więcej informacji na plakacie wydarzenia